A sajtóbemutatón Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek egyebek közt elmondta, nem akármilyen Eucharisztikus Kongresszusra készülünk, hiszen még egyszer sem fordult elő, hogy egy járvány miatt a rendezvényt el kellett halasztani.

Nem véletlenül imádkozunk most már ötödik éve a kongresszus sikeréért. Eleinte csak tudtuk, most már tapasztaljuk is, hogy nemcsak a mi előkészítő munkánkon, hanem az isteni gondviselésen is múlik, hogy lesz-e és mi lesz ebből a nagy és az egész egyháznak szóló ünnepségből – mondta a bíboros érsek.

Régi-új himnusszal

Erdő Péter felidézte: aki ott volt 2019-ben Csíksomlyón a pápai misén, emlékszik rá, hogy ott százezer ember énekelte az 1938-as Eucharisztikus Kongresszus himnuszát, minden strófáját elejétől a végéig. A Győzelemről énekeljen napkelet és napnyugat kezdetű himnuszt, ahol magyar él a világban, mindenütt ismerik, tudják és szeretik. Amikor tehát az eucharisztikus kongresszusok általános szabályai szerint meg kellett határozni, mi lesz a világesemény himnusza, a püspöki kar úgy döntött, őrizzük meg a régiből, amit lehet: tehát maradjon meg a Bangha Béla jezsuita szerzetes által írt himnusz szövege, a hívek pedig a régi dallammal énekelhetik. Reményét fejezte ki, hogy a „régi-új himnusz” eljut minden nemzedék szívéhez.

Ám láttuk, hogy a legutóbbi kongresszusokon sokkal modernebb zenék is felcsendültek himnuszként, több-
féle hangszereléssel. Ezért döntött úgy a püspöki kar, hogy felkéri Kovács Ákost, adjon modern zenei köntöst ennek a klasszikussá vált éneknek, ami lehetővé teszi, hogy mindenkihez a világon – olyanokhoz is, akik a magyar kultúrát egyáltalán nem ismerik – eljusson a himnusz.

Ugyanakkor fontos az is – hangsúlyozta a főpásztor –,
hogy aki idelátogat, megismerkedjen a magyar zenei élet teljes spektrumával, s erre lesz lehetőség: nemcsak a hivatalos délelőtti misék és programok, hanem a délutáni koncertek és különböző kulturális rendezvények is arra szolgálnak majd, hogy bemutatkozzunk minden vendégnek, aki nyitott szívvel érkezik hozzánk.

A tájékoztatón a szervezők ezt követően bemutatták a zeneszerző Koudela Géza és a szövegíró Bangha Béla művének újrahangszerelt változatát. A zenei munkálatokat Kovács Ákos Kossuth-díjas magyar dalszerző, zeneszerző és az After Crying tagjaival a Torzók című filmhez írt zenéjével Oscar-díjra is jelölt Pejtsik Péter végezte.

A himnusz angol és magyar nyelvű szöveggel is hallható lesz. A felvételeken a Magyar Állami Operaház kórusa és zenekara is közreműködött.

Három fiatal zenész is bekapcsolódott a himnusz, valamint az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus imázsfilmjének elkészítésébe. A zenekedvelők
számára valamennyiük neve ismerős lehet, hiszen több tehetségkutató műsorban hallhattuk már őket. Nagy Bogi, Dánielfy Gergő és Czinke Máté alakítja azt a három fiatalt, akiknek megtéréstörténetével – melynek forgatókönyvét Kovács Ákos írta – bátorítanak mindenkit a kongresszuson való részvételre és a találkozásra Jézussal.

A film elkészítésében szerepet vállalt Farkas Attila atya, aki gyermekként vett részt az 1938-as Eucharisztikus Világkongresszuson, valamint Sára Bernadette Jászai Mari-díjas színésznő és Cseke Péter Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, rendező, színházigazgató, akinek csupán a karját láthatjuk egyetlen jelenetben, amikor a Czinke Máté által alakított feldúlt fiút elrántja egy száguldó autó elől.

Hírnökök és önkéntesek

Az 1938-as kongresszust és annak üzenetét annak idején neves művészek, tudósok, sportolók is népszerűsítették, s buzdították a híveket a kongresszuson való részvételre. 2021-ben is kulcsszerepet kapnak a világ-
esemény lebonyolításában az önkéntesek. Ismert személyiségek: többek között Miklósa Erika operaénekes, Dani Gyöngyi paralimpikon világbajnok tőröző, Dánielfy Gergő színész, Kuzmányi István, a Magyar Kurír és az Új Ember főszerkesztője vállalták, hogy népszerűsítik az önkéntes munkát.

A 2021-es világesemény hírnökeinek a sajtóbemutató végén Erdő Péter bíboros prímás, esztergom-budapesti érsek adta át a díszokleveleket. A NEK 12 hírnöke: Baricz Gergő zenész, dalszerző, Böjte Csaba ferences szerzetes, Csókay András idegsebész, Dolhai Attila színész, énekes, Kubik Anna színművésznő, Lackfi János író, költő, Petrás Mária népdalénekes, Sena Dagadu ghánai-magyar énekesnő, Szalóki Ági előadóművész, dalszerző, Szikora Róbert, az R-GO frontembere,
Pindroch Csaba színművész, Ürge-Vorsatz Diána fizikus, klímakutató.

A kongresszus hetében változatos programokkal várják a szervezők városszerte az érdeklődőket: Böjte Csaba előadása, Forráspont, Ákos-koncert, családi nap a Margit-szigeten, Szent István Könyvhét és vásár a Szent István-bazilika előtti téren, a Csík zenekar, a Szent Efrém férfikar, a 100 Tagú Cigányzenekar, a Moszkvai Patriarchátus kórusának koncertje – csak néhány a dús kínálatból, s ekkor zajlik az Ars Sacra Fesztivál is.

Záró szentmise Ferenc pápával

A Kossuth téren szeptember 11-én Erdő Péter bíboros mutat be szentmisét, amely után gyertyás körmenetet tartanak a Hősök teréig. A záró szentmise szeptember 12-én, fél 12-kor kezdődik a Hősök terén. Az Operaház százhúsz fős zenekarán kívül fellép az Operaház kórusa és az ország minden tájáról érkező tagokból álló nagykórus több mint kétezer fővel. A tervek szerint Ferenc pápa aznap érkezik Budapestre, hogy ő celebrálja a NEK záró szentmiséjét.