Szigligeten, az Eger-víz patak partján dübörgő vízimalom molnárlakásában 1921. augusztus 8-án született Bódi Mária Magdolna. Édesapja, Bódi János, a molnárkocsis, édesanyja Nyika Mária, egyszerű, jószívű emberek. A kislányt egyhetes korában, Nagyboldogasszony ünnepén keresztelik meg a nemestördemici plébániatemplomban.

Nincs könnyű élete a családnak, gyakran vannak úton, de az isteni gondviselés mindig velük van. Hamarosan a Káli-medencébe, Kővágóörsre és Köveskálra visz az útjuk. Nemsokára bátyja, Gyula mellett öccse születik, Jani. A köveskáli katolikus iskolába járnak, Magdi öccsével együtt a színjátszócsoportban is játszik.

Bár szülei nem mélyen vallásosak, a kislány megszereti a hittant. Hamarosan elérkezik az a pillanat, amelyet talán a legjobban várt: az elsőáldozás. A legbuzgóbb áldozó a gyermekek között. Ha nincs mise Köveskálon, a fíliában, akkor öccse, barátnői és tanítója társaságában

átgyalogol a bő egyórányi járóföldre lévő szentbékkállai vagy kővágóörsi plébániatemplomba.

Gyermekszíve nagyon boldog, örökre barátságot köt a Szentségi Jézussal. Ettől kezdve mindig róla beszél.

Híre jön, hogy a püspök hamarosan Kővágóörsön bérmál. Rott Nándor támogatja a szegényebb családokból származó gyermekeket; körlevélben tájékoztatja a híveket, hogy az a gyermek is bérmálkozhat, aki felkészült, de nincs ünnepi ruhája a bérmálásra. A két nagyobb Bódi gyerek, Magda és Gyula is jelentkeznek. Meghatározó élmény számukra a bérmálás majdnem négyszáz társukkal együtt.

Szentbékkálla katolikus temploma (Wikipedia)

 

Testvéreivel és barátaikkal el-eljárnak Köveskálról a Balatonra fürdeni, az akkor kiépülő lábdi vagy a zánkai strandra. Előfordul, hogy Magdus hajtja a lovas kocsit. Édesapjától hozza a lovak szeretetét. De a nagyfiúk csodálkozására az útszéli kőkereszteknél mindig megállítja a kocsit, vadvirágokból csokrot szed, és Jézus lábához teszi.

Azután Köveskálról is továbbvezet az útjuk: szülei a Balatonfűzfő mellett fekvő Mámapusztán találnak újra munkát. A kamasz lány egyre többet tud segíteni a ház körül. Nyaranta az egyik hévízi gyógyszállóra hívják dolgozni. Segít a konyhában és a felszolgálásban, vidám képeslapot küld szüleinek. Otthonról, Mámapusztáról is mindig elgyalogol szentmisére a fűzfői vagy a kenesei templomba. Később már nem egyedül megy, a többi gyereket is elhívja magával a pusztáról. „Megjött Bódi Magdi és családja” – mondják mosolyogva a helybéliek.

Az akkoriban alapított fűzfőgyártelepi plébánia lelkipásztorai (Androsits István, Temesi József és Oross István) hamar észreveszik Magdi mély imádságos lelkületét, komoly törekvését a hitbéli elmélyülésre. Könyveket is adnak a misére járó, érdeklődő nagylány kezébe, többek között Loyolai Szent Ignác Lelkigyakorlatos könyvét. Magasan képzett, kiváló lelkipásztorok vezetik őt Isten útjain.

Magdi talpraesett, dolgos és csinos lány volt, ráadásul jól főzött. Bizonyára jó családanya lehetett volna, nem véletlen, hogy sok udvarlója akadt. Ő azonban úgy érezte, Isten más útra hívja. Ezt az utat bentlakásos Szent Ignác-i lelkigyakorlatokon ismeri fel mélyebben. Pécelen, a Jézus Szíve Népleányainak női lelkigyakorlatos házában, a Caroleánumban vesz részt ilyen lelkigyakorlatokon.

Ezt követően fogalmazódik meg Magdiban az a

mély elhatározás, hogy egészen Istennek adja az életét.

Úgy gondolja, hogy szerzetbe lép, de családi körülményei nem teszik ezt számára lehetővé abban a formában, ahogyan azt elgondolta. Így az egyik péceli lelkigyakorlatot követően, 1941. október 26-án, Krisztus Király ünnepén örök szüzességi magánfogadalmat tesz.

Biciklivel jár az idősekhez, betegekhez (képek a szerző archívumából)

 

Isten útjai kifürkészhetetlenek. Ekkor a Mindenható a zárdaajtó helyett a gyár kapuját nyitja meg előtte. Tizennyolc évesen jelentkezik gyári munkásnak a fűzfői Nitrokémia gyárba. Először szalagmunkát végez, később a laborba kerül. Édesapjától biciklit kap, hogy a Mámapuszta és a Fűzfő közötti néhány kilométeres utat azzal tegye meg. Biciklivel jár az idősekhez, betegekhez, és átkerekezik Vilonyára is hittant és szívgárdacsoportot tartani a gyerekeknek. A többi dolgozó lánynak is csoportot szervez a Szociális Testvérek alapította Dolgozó Lányok Szövetségében (DL-ben). Közösségi és karitatív szolgálatokat végeznek, és sokat imádkoznak együtt. A lányok elvégzik az elsőpénteki nagykilencedet.

A második világháború végén már köztudott volt, hogy a szovjet katonák erőszakoskodnak a nőkkel. Amikor a front Litérhez közeledett, ahol az utóbbi években laktak, Magdi megbeszélte lelkivezetőjével, hogy amennyiben ilyesmire kerülne sor, mindenáron megvédi szüzességi fogadalmát. És valóban mindhalálig hűséges is marad.

Önmagát és társnőit védelmezve ellenáll egy erőszakoskodó szovjet katonának, aki lelövi őt.

Utolsó szavai ezek voltak: „Uram, Királyom, végy magadhoz!”

Azt gondolnánk, Magdi földi útja ezzel véget ért. Mégsem így történt. Magdit és hősies tetteinek emlékét sokak a szívükbe zárták. Életáldozatának híre eljut a veszprémi püspökségre is. Néhány nappal a front elvonulása után az akkori veszprémi püspök, a nyilas fogságból hazatérő

Mindszenty József első dolgának tekinti, hogy elindítsa Magdi ügyének kivizsgálását, majd a boldoggá avatási processzust,

hiszen úgy látja, Magdi keresztény hitéért és erkölcséért áldozta életét, és a vértanúság hírében hunyt el. Megköszöni életét Istennek, s hozzáteszi: „Ma valóban kellenek az ilyen eszmények.”

 Bármely körülmények között megtalálhatjuk Isten útját

 

 

Magdi boldoggá avatásának ügyét a Veszprémi Egyházmegye főpásztorai lehetőségeikhez mérten támogatták. Ez a második út ér most hamarosan véget boldoggá avatásával. De ennél a kereszteződésnél kezdődik egy újabb út: ez pedig a mi utunk Magdival közösen.

A Szentatya döntését követően most már hivatalosan kérhetjük közbenjárását.

Magdi útja egyben Jézus útja is. Erre az útra hív meg most minket a munkáslány.

Életének egyik fontos tanulsága: bármely körülmények között megtalálhatjuk Isten útját, aki vezet minket a legnehezebb helyzetekben is. Jézussal együtt örömmel járhatunk a nyolc boldogság útján, ehhez adják kezüket nekünk a szentek és boldogok, hogy segítsék lépteinket.

Ezen az úton mehetünk biciklivel is! A balatoni nyárban felkereshetjük Bódi Magdi életének helyszíneit a Balaton-felvidéken: Szigligetet, Badacsonytördemicet, Kővágóörsöt, Köveskált, Balatonfűzfőt, Litért. Adjunk hálát Istennek Bódi Mária Magdolna életéért, szeretetéért Jézus iránt, és kövessük őt Isten útján!