Hogy miért meglepő? Kezdjük azzal, hogy aki látta Horvát Lili rendező első filmjét, a Karlovy Vary-i Filmfesztiválon bemutatott A szerdai gyereket, az biztosan nem ilyen folytatásra számított. Míg A szerdai gyerek egy afféle kisrealista alkotás, amivel a rendező a szociális érzékenységét bizonyította, és a társadalom alján szenvedő emberekről alkotott szívszorító portrét, addig a Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre sokkal misztikusabb, költőibb, érzékibb, az emberi arcok apró rezdüléseire és az atmoszférateremtésre építő film. Szinte semmiben sem hasonlít A szerdai gyerekre, így ha nem tudnám, hogy Horvát Lili rendezte, magamtól biztosan nem jönnék rá. Ráadásul a film bámulatosan gyönyörű, nagyon kevés hazai alkotás rendelkezik ennyire tudatos vizuális koncepcióval. Az őszies, kicsit narancssárgás színek dominálják Maly Róbert operatőr képeit, aki a rendezővel karöltve döntötte el, hogy digitális kamerák helyett inkább 35 mm-es filmre forgatnak, és a film enyhe szemcséssége, plasztikussága, finomsága rengeteget hozzátesz a visszafogott színvilághoz és a minden részletében kitalált képkompozíciókhoz. Időtlenné válik: ha valaki azt mondja nekem, hogy ez egy elveszett magyar film a nyolcvanas vagy a kilencvenes évekből, simán elhiszem.

Nemcsak a címe különleges – a Velencei Filmfesztiválon zajlott világpremier óta szinte minden külföldi kritika megemlíti, hogy a film már a címével felhívja magára a figyelmet –, hanem a története is. New Yorkból érkezik Budapestre a már évek óta ott élő Vízy Márta idegsebész, aki nem látogatóba jön rég nem látott családjához, hanem egyetlen célja van: újra együtt lenni azzal a magyar férfival, akit egy amerikai orvosi konferencián ismert meg, és hatalmas szerelem kezdődött köztük. Richard Linklater Mielőtt felkel a nap című romantikus klasszikusának modorában nem cseréltek telefonszámot, sem e-mail címet, egyszerűen csak megbeszéltek egy randevút Pesten. Márta a fél világot átutazza, hogy ott legyen a randevún, ám álmai férfijának nyoma sincsen. A nő nem érti, hogy mi történik, ezért úgy dönt, megkeresi a doktort. Mivel agysebészként nem olyan könnyű felszívódni, Márta rátalál Drexler János munkahelyére egy kórházban. Észreveszi a férfit, odamegy hozzá, de János azt mondja, most látja őt először, még sosem találkoztak. A jelenet döbbenetesen erős, és ez gyakorlatilag csak a történet kiindulópontja. Márta nem érti, hogy mi történik körülötte, és ahelyett, hogy felülne egy gépre és visszautazna Amerikába, szokatlan dologra szánja rá magát. Állásra jelentkezik Drexler munkahelyén, csakhogy a férfi közelében maradhasson. A film innen furcsa játékot játszik a nézőjével, ugyanis halmozza a rejtélyeket. Ez a szerelem, ez a kapcsolat valóban megtörtént köztük Amerikában? Márta valóban az, akinek mondja magát, vagy inkább egy őrült, zavarodott nő, aki fanatikusan rászáll egy ártatlan férfira? Ha pedig tényleg minden úgy történt, ahogyan arra Márta emlékszik, akkor mit titkol előlünk Drexler János? Milyen indok kell ahhoz, hogy úgy tegyél, mintha egyáltalán nem ismernéd a másikat, miközben hetekkel korábban még a szerelmedről biztosítottad?

Horvát Lili filmje arról mesél, hogy hajlamosak vagyunk ugyanazt az eseménysort teljesen másképp látni, és a szerelemben a saját vágyainkat, gondolatainkat kivetíteni a másikra ahelyett, hogy valóban a másikat látnánk. A valóságérzékelésünk plasztikussága különösen érdekes téma annak fényében, hogy hőseink az életüket a racionalitásra és a tudományra feltevő idegsebészek. Nincs mit tenni, az érzelmek még a legracionálisabb elméket is képesek legyőzni. Bodó Viktor visszatérése a kamerák elé komoly fegyverténye a filmnek: a színház óriása valahogy a filmekben sosem kapott a képességeihez és a karakteréhez való szerepeket, de itt megmutatja, milyen magas szinten tud teljesíteni, ha igazi lehetőséget kap. A film nagy felfedezése azonban a főszerepet rendkívüli finomsággal, érzékenységgel és sebezhetőséggel alakító Stork Natasa, akinek arcjátéka (Maly Róbert kamerája nagyon szereti közelről fürkészni a színészek arcát) és tekintete sokáig velünk marad még a stáblista legördülése után. Horvát Lili filmje értelem és érzelem táncát mutatja be költői módon, varázslatos atmoszférát teremtve, csodás színészek játékával, izgalmas zene és annál is izgalmasabb képek kíséretében. Egyedül akkor okoz kisebb csalódást, amikor a rejtélyről lerántja a leplet. Biztosan bennem van a hiba, hogy egy ennyire érzelmileg komplex történethez valamilyen komplex lezárást vagy nagy csavart vártam, ehhez képest a végkifejlet sokkal egyszerűbb annál, mint amire számítani lehetett. Ettől azonban még a Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre egy különleges mozi, a magyar film utóbbi években mutatott egyik csúcsteljesítménye.

A Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre az HBO Max kínálatában látható.