Tizenhárom esztendeje indult útjára a Szent István Filharmonikusok művészetpedagógiai programja. A gála ünnepi délelőttjén a Szent István Zeneház hangversenytermét Budapest XIV., XV. és XVI. kerületéből érkezett óvodás és kisiskolás gyermekeknek zsizsegése töltötte be, miközben a zenekar készülődött az örömzenére. Ám ahogy elkezdődött a műsor, egyetlen pisszenést sem lehetett hallani. A gyerekeket magával ragadta az előadás, lekötötték őket a felhangzó változatos zeneszámok.

Az összeállítás a klasszikus zeneirodalom állatmotívumaiból válogatott. Bartók Béla Magyar képek című zenekari művének második tételét, a Medvetáncot emelték a címbe. A műsorvezető, Solymosi-Tari Emőke nagy rutinnal és szeretettel fordult a gyermekekhez; egyedi, játékos, színészi bravúrokban is bővelkedő mesélős magyarázata megérintette a őket, személyében kitűnő zenét közvetítő zenetörténész-pedagógus szólalt meg. A zenedarabok mellett két-két ária és vers is felhangzott, a kivetítőn pedig a zeneszerzők fényképe jelent meg.

Rossini Macskaduettjét Józan Vivien és Erdős Róbert adta elő

 

Arra is gondot fordítottak az előadás rendezői, hogy egy-egy hangszer, ezúttal a fuvola, a hegedű és a gordonka szólisztikusan is felhangozzék, az ifjú közönség pedig néhány zenei alapismerettel gazdagodhatott: megtudták, mi is az a concerto, hogyan felelgethet egymásnak egy szólóhangszer és a zenekar.

Egyéb előadóművészeti kifejezésformák is szerepet kaptak a zeneszámok között. A közönségkedvenc a négyszer is színre lépő fiatal operaénekes, Erdős Róbert volt, aki először Papageno áriáját adta elő A varázsfuvola első felvonásából, majd két Romhányi József-verssel – Kecskére káposztát és A teve fohásza – örvendeztette meg a közönséget. Az utóbbi nyelvtörő játékosságát hangos kacajjal fogadták a kicsinyek. Utóbb Erdős Róbert és Józan Vivien Rossini Macska-duettjét adta elő a hallgatóság legnagyobb örömére.

Nicole Dmitrienko hattyúszerepben

 

Hattyúval is találkozhattak a gyerekek. A Saint-Saëns zenéjére készült Fokin-koreográfiát, A haldokló hattyút a Magyar Táncművészeti Egyetemen tanuló ukrán balettnövendék, Nicole Dmitrienko megrázó drámaisággal adta elő. Varázslatos klasszikus öltözéke is magával ragadta a gyerekeket, akik az előtérben máris próbálgatták a balettlépéseket, a jövő nagy balerináját látva benne. Ennél nagyobb motiváció talán nem is kell ahhoz, hogy akár táncos pályára lépjenek.

Az alkotók a jubileumi előadást ugyanazzal a tűzzel töltötték meg, mintha az az első ilyen alkalom lett volna.

 

Nyitókép: A Szent István Filharmonikusok gyermekkoncertje 
Fotók: Andrasovszy Péter/Szent István Filharmonikusok