Változatos táncházakkal, műhelybeszélgetésekkel és műhelykoncertekkel köszönti a jubileumi szezont a Fonó Budai Zeneház partnereivel, a Hagyományok Házával, a Táncház Egyesülettel és a Muharay Elemér Népművészeti Szövetséggel együttműködve, az értékteremtés segítését vállaló MOL Új Európa Alapítvány támogatásával. A tervek szerint több jeles és a szellemiséget meghatározó alkotó lemezét adják ki, többek között Lajkó Félix és a Dresch Vonós Quartet albumát.

Lukács József alapításával indult útjára 1995-ben a magyar néptáncos és népzenei örökség megóvására és továbbadására vállalkozó Fonó, amelyet minta és korábbi gyakorlat híján a művészek, az alkotók emeltek igazi művészi rangra az elmúlt három évtizedben.

Mint hajdan a falvak fonóiba, mindenki elhozta tudását, legjobbnak vélt alkotását, s így lett a táncházi kultúra meghatározó, népszerű, egyedi színtere, így lett a hazai világzenei mozgalom alakítója, így lett a világ egyik legjobb nép- és világzenei kiadója, a WOMEX többszörös Top Label díjasa, így lett magyar brand és Prima Primissima-díjas, így lett biztos pont a művészek és a közönség számára.

Pörög a szoknya

 

Fonó30 sorozatban rendezik meg a XIII. Wine and Violin Hegedű- és Vonókészítők Szalonját, amely a hazai vonós hangszerkészítők legjavát mutatja be nemzetközi kitekintéssel, koncertek, előadók és borok társaságában. Olyan kivételes művészek és zenekarok szerepelnek majd az idei szezonban, mint a Felvidéki Banda, a Kerekes Band Berecz Istvánnal, a Dresch Vonós Quartet a Cannaróval együtt ad koncertet. A Magos Zenekar Bartók 1914 című lemezét mutatja be, emlékezve Bartók Béla Maros-Torda megyei utazására 1914 áprilisában, amely Bartók utolsó nagy erdélyi gyűjtőútja volt az első világháború kitörése előtt, s fölidézve a parasztzenének a korabeli állapotát.

Együtt a táncosok és a közönség 

 

Novemberben koncertezik a Kacaj és a Zoord, decemberben a Besh o droM, majd a Napfonat ad adventi estet, hagyományosan lesz Jazz Előszilveszter és Fonó Folk Szilveszter is. A Fonó30 jövőre is folytatódó programjait 2025 szeptemberében majd háromnapos minifesztivál zárja.

A Fonó történetének egyik legfontosabb vállalkozása az ezredforduló nagy népzenei gyűjtése, az Utolsó Óra, amely Kelemen László vezetésével a házban zajlott.

Ez az a gyűjtőmunka, amelyet a világ minden részén példaértékűnek tartanak. Összesen ezerkétszázötven órányi anyagot, nagyjából huszonháromezer dallamváltozatot rögzítettek a gyűjtés során, arra törekedve, hogy az előadók által ismert, bármelyik etnikumhoz tartozó zenét és táncot dokumentálják. Ezáltal a gyűjtemény magyar, román, cigány, szlovák, gorál, ruszin, horvát, zsidó, szerb, szász, német morva, orosz, szlovén dallamokat, táncokat tartalmaz, s átfogó képet nyújt a Kárpát-medence hangszeres népzenéjének az ezredforduló körüli állapotáról. A Fonó Budai Zeneház és a Hagyományok Háza hatvannyolc audio-CD-nyi válogatást adott ki a hangfelvételekből Új Pátria címmel. Az Utolsó Óra huszonötödik jubileumát köszönti az Élő hagyományok ünnepe a Fonóban, a Hagyományok Háza és a Fonó közös sorozata. A programban föllép a Martenica bolgár, a Kolo délszláv zenekar, lesz Berka moldvai táncház, vonós táncház a Szászcsávási Zenekarral, megszólal az Erdőfű és Varga István ’Kiscsipás’, a Bakator, a Göncöl Zenekar, a fiatal Talléros Együttes. Györgyfalváról és a Zselykről is érkeznek hagyományőrzők, és szerepel a programban Janusz Prusinowski lengyel népzenész és gyűjtő koncertje, tágabb Kárpát-medencei kitekintést adva a programsorozatnak.

Nyitókép: Táncház a Fonóban
Fotók: Fonó/Szőke Péter

Fonó30 videó: