Színházi sokszínűséget hozott tizenegy éve Budapestre a Nemzeti Színházba a Madách Nemzetközi Színházi Találkozó. Mérföldkő ez a találkozó a hazai színházi életben?

Az első tíz év után, 2023-ban a Színházi Olimpia megrendezésével sikerült országos rendezvénnyé alakítani a MITEM fesztivált. Úgy látom, az olimpia előtti és az azt követő MITEM új időszámítás. Hozzáállásban is, hiszen változnak az idők, s ahhoz alkalmazkodnunk kell. Fontos, hogy nagy hagyományokkal rendelkező, jeles színházakat tudtunk meghívni, ennek pedig ilyen nagyságban valóban nincs előzménye Magyarországon. Az első időszak arról szólt, hogy itthon is láthatók legyenek a fontos alkotások, azok, amelyek az európai vagy akár a világszínházi életben a színházi formákat alakították, igazodási pontokká lettek. Szerintem ez sikerült, az elején nagyon fontos volt az orosz színházi kapcsolat, de itt voltak a legjelentősebb német rendezők is, a milánói Piccolo Teatro is többször eljött, idén másodszor lép fel a MITEM-en a Comédie Française. Úgy vélem, a huszadik század második felének meghatározó személyiségeit tudtuk felvonultatni. Eugenio Barba rendszeresen elhozta előadásait, közös projektünk is volt, végül a híres nemzetközi antropológiai iskoláját, az ISTA-t is Magyarországon tartotta meg. Ilyen kapcsolatfelvétel nagy színházakkal eddig Magyarországon nem valósult meg.

Kulcsár Edit
Fotó: Nemzeti Színház/Eöri Szabó Zsolt

 

Miért tudott létrejönni a Nemzeti Színházban?

Azért, mert szándék volt rá, és Vidnyánszky Attila a támogatást megszerezte hozzá. Az egyik MITEM-kapcsolat maga után vonta a másikat. Az idei MITEM-en több partneri viszonyon alapuló előadás szerepel. Előadáscserék, koprodukciók jönnek létre. Az olimpiáig olyan álmokat sikerült megvalósítani, amelyek által a közönség számára is kinyílt a világ.

Jelenet a Salome előadásából
Fotó: Nemzeti Színház/mitem.hu/Eöri Szabó Zsolt

 

A Mongol Nemzeti Színház eddig még nem szerepelt a MITEM-en.

Nem, sőt Európába sem jutottak még el. Örömmel fogadtuk a mongol színház megkeresését, hiszen a hun bölcső és a gyökereink testvérekké tesznek bennünket. Ők is így gondolják. Az Ég fia című előadás a mongolok nagy történelmi pillanatát, a küzdelmet az állam megerősítéséért, olyan fontos témává tette, hogy minden jelenet után brávózva ünneplik a társulatot. A hazaszeretet és a hagyomány tisztelete divattá vált a színházi előadás által! Kortárs szerző írta a drámát és a rendező minden lehető eszközt megragadott, hogy autentikus eszközökkel jelenítse meg a történetet a színpadon. A színészek fantasztikus szenvedéllyel játszanak, mintha életre keltek volna a történelmi szereplők a színpadon.

Foglalkoznak amerikai társulat meghívásának gondolatával is?

Bár szinte minden kontinensről volt már fellépő a MITEM-en, az Egyesült Államokból még nem sikerült előadást hozni. Pontosabban a legjelentősebb amerikai rendező, Robert Wilson nemzetközi társulattal színre vitt Oidipusza már szerepelt a programban egy olasz produkciós cég szervezésében.

Pillanat a Vér nélkül című produkcióból
Fotó: Nemzeti Színház/mitem.hu/Alex Thompson

 

Az utóbbi években Alessandro Serra olasz rendező előadásai sikeresek voltak. Idén mégsem szerepel a programban.

Szerettük volna akár egy régebbi előadását elhozni, de nem tudták műsorra tűzni. Független színháza van Olaszországban, s amikor nagyobb előadást hoz létre, akkor több befogadó színházként működő teátrummal közösen dolgozik. Most nem kapott támogatást, hogy felújítson egy kisebb stúdióelőadást.

Kétségtelenül felkerült a MITEM a nemzetközi fesztiváltérképre.

Az indulás után két-három évvel jelentkezni kezdtek társulatok, hogy szívesen jönnének a MITEM-re, ez volt a jele, hogy mérvadó találkozóvá lett. Mindez organikusan alakult, mert nemzetközi kommunikációs kampányunk nem volt. Egyre többen jelzik azóta, hogy nemzetközi koprodukcióban is szívesen dolgoznának velünk. A Kassai Nemzeti Színházzal a Rómeó és Júlia-előadást ilyen együttműködésben hoztuk létre.

Kép a Rómeó és Júliából
Fotó: Nemzeti Színház/mitem.hu

 

Dolgoznak a Nemzetiségi Színházak Világszövetségének létrehozásán…

A magyar színházak egy része „határon túl”, nemzetiségi színházként működik, mondhatni különleges tapasztalatuk van ezen a területen. Ezért kezdeményeztük színházigazgatók és tapasztalt szakértők összehívását, akikkel közösen gondolkodhatnánk arról, hogyan tudnának együttműködni, eszmét cserélni a hasonló helyzetben alkotó teátrumok. Nemzetiségi létben, kisebbségben élni az egész világban mindennapi kérdés. A ragaszkodás a saját hagyományokhoz, és a kulturális interferenciák is gyümölcsözők lehetnek.

 

A MITEM fesztivál keretében 20 ország 27 társulatának 30 előadása érkezik Budapestre, a Nemzeti Színházba április 25. és május 25. között

 

Nyitófotó: Jelenet az Ararat-hegy legendája című előadásból
Fotó: Nemzeti Színház/mitem.hu