Talán kevesen emlékeznek már arra, hogy a rendszerváltozással egyidős, a kulturális kormányzat által kezdettől fogva támogatott fesztiválnak civil előzménye van. Köszönhetően Kisvárda kedvező fekvésének – a Felvidék, Kárpátalja és Erdély, tehát három országhatár közelsége – rokoni-baráti kapcsolatok révén, hivatásos színészek is szívesen látogattak ide nyaranta a családjukkal, barátaikkal, kollégáikkal. Amint arra Balogh Tibor emlékeztetett, a Vízműtelep bungalóiban, a köréjük vert sátrakban szálltak meg a baráti társaságok. „Pihentek, főzögettek, és tréningeztek. Hogy ne a gyepen kelljen gyakorlatozniuk,
kaptak egy dobogót, a dobogó elé egyszer csak székek kerültek, azokra leültek a kíváncsi környékbeliek, s felcsattant hamarosan a taps.
Már csak egy lépés volt, szinte szó szerint, hogy a vár falai közt is felléphessenek. Az előző század hetvenes éveiben félhivatalosan kezdődtek a nemzetközi-magyar színházi várjátékok. Kisvárda akkoriban a nem egykönnyen megközelíthető településeink közé tartozott, ezért nem állt fenn a kockázat, hogy az internacionalizmus jelentéstevői betoppanjanak, s testvérközi bonyodalmak lépjenek fel a szomszéd államok között az „illetlen” rendezvény miatt.”
Tíz éve állítja össze Balogh Tibor a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválja versenyprogramját, aki a válogatásnál fontos szempontnak tartja, hogy valamennyi határon túli magyar területről érkezzen színház, előadás, s lehetőleg olyan, amelyben a teljes társulat szerephez jut.

Balogh Tibor állítja össze a kisvárdai színházi fesztivál versenyprogramját
„Kezdetben éppen annyi magyar színház működött a határainkon kívül, ahány előadásnap volt, tehát minden társulat felléphetett. Ma – a jelentkezések alapján – körbejárom a Kárpát-medencét,
s azokat az előadásokat hívom meg, amelyek a teljesség erejével hatnak rám, amelyek a műélvezői közönyömből kilendítenek.”
Ugyanezt reméli a közönség részéről is. A korábbi fesztiválokra emlékezve úgy érzi, hogy a most idelátogató, szépkorú színészek örömökben telt fiatalságuk nyomait keresik itt a környéken. Már munkája második évétől arra törekedett, hogy fedezzék fel Kisvárdát a fiatalok is. Három műhelykurzusukra a szakírójelöltek, színinövendékek, helyi középiskolások részéről rendre túljelentkezés van. A tapasztalat azt mutatja, hogy a fellépő társulatokat a fiatal közönség kifejezetten inspirálja.

A Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színházközös produkciója volt tavaly Gogol Háztűznézője

Görgey Gábor a Handabasa, avagy a fátyol titka című játékát 2024-ben a Zentai Magyar Kamaraszínház adta elő
A határon túli színházak szeretnek megmérettetni és együtt szerepelni az anyaország társulataival.
„A Kisvárdai vár épületét az ott folyó munkálatok miatt jelenleg nem használjuk előadásokra. De befejezéséhez közeledik a felújítása, amely a régészeti feltárások műemléki védelme és az időközben módosult feladatelképzelés miatt évekre nyúlt. Ha átadják, a korábbinál színházszerűbb lesz a belső tér. Jövőre már tervezhetünk oda is előadásokat” – tette hozzá Balogh Tibor.
Nyitókép: A Nagyváradi Szigligeti Színház a Csárdáskirálynő előadásával mutatkozott be az elmúlt évben
Fotók: Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválja