Generációk óta nem volt példa rá, hogy a húsvétot nem közösségben ünnepelték a hívek –pünkösdig kellett várni, hogy megnyíljanak a templomkapuk és megszólaljanak az orgonák. Hangversenyekről és egyéb előadásokról azonban továbbra sem lehetett szó. Pótlásukra kreatív megoldások születtek: a tavasz beköszöntével a régmúlt idők vándorszínész-társulatait idézve Művészkaraván néven az Alba Regia Szimfonikus Zenekar, az Alba Regia Táncegyüttes, a Székesfehérvári Balett Színház tagjai, valamint a Vörösmarty Színház színművészei a város nagyobb terein tartottak előadásokat, amelyeket az érdeklődők akár otthonuk ablakából is figyelemmel kísérhettek. A körülbelül félórás, egy nap több helyszínen is bemutatott műsorokban a klasszikus és populáris muzsika népszerű darabjai éppen úgy helyet kaptak, mint operett- és musicalrészletek, táncszínházi jelenetek és látványos magyar néptáncok.
A kedvező fogadtatás nyomán a Zichy-ligetnek a millennium idején felállított Zenepavilonját újból „szolgálatba állították”: a nyári hónapokban a szimfonikus zenekar művészei kamarazenei produkciókkal léptek itt fel. Augusztus végén és szeptember elején a Csónakázó-tó szigete adott otthont két hangulatos zenekari hangversenynek.
A mérleg egyik serpenyőjébe e reményt keltő és lélekemelő események kerültek, ám nagy súllyal húzta le a másik serpenyőt a kedvelt nyári programok elmaradása. Az egyházzene remekeit bemutató Harmonia Albensis koncertsorozat, az Alba Regia Jazz Fesztivál, a Fricsay Richárd Katonazenekari Fesztivál kényszerű hallgatásra ítéltettek.
Szeptemberben megújult reményekkel néztünk az új évad elébe: zenekari esteknek (néhány tavaszról elmaradt koncertet is pótolva), valamint kórus- és kamarazenei koncerteknek egyaránt örülhettünk. Novembertől azonban már csak a szimfonikus zenekar maradt aktív; a Vörösmarty Színházban rendezett hangversenyeiket felvételről láthatjuk. A Székesfehérvári Balett Színház is online tartotta meg új produkciójának bemutatóját: a trianoni békediktátum 100. évfordulója alkalmából készült Fantomfájdalom című előadást az M5 televíziós csatorna közvetítette.
Karácsony meghitt napjait sem tölthették gyülekezeti körben a hívek, s a januárban újraindult istentiszteletek is csak ideig-óráig adtak lehetőséget az egyházzenei szolgálat felvételére. A Zeneiskola a tizennégy éven aluli korosztály számára egészen márciusig biztosította a jelenléti oktatást, majd növendékek és tanáraik újra a digitális térbe költöztek – remélhetőleg belátható időre.
2020 februárjának végén telt ház tapsolta Johann Sebastian Bach Máté-passiójának előadását a Szent Sebestyén-templomban. Egy évre rá, 2021 februárjában az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és az Ars Oratoria Kamarakórus elsőrangú szólistákkal, Pad Zoltán vezetésével a Budai úti református templomban rögzítette Bach János-passióját. Az európai zenetörténet két – Pilinszky kifejezésével – „mozdíthatatlan” remekművének székesfehérvári megszólalásai egy példátlanul nehéz évet foglaltak keretbe, az egyre növekvő sötétségben hirdetve a szenvedéstörténet után bizonnyal bekövetkező feltámadás üzenetét.
Borítókép: A székesfehérvári püspöki palota kertje nyaranta koncertek helyszíne