Több helyszínen zajlik Kőszegen a Köz-Játék Fesztivál. A nagyszínpadi bemutatók mellett lesznek gyerek- és zenei programok, kamaraszínházi előadások, kiállítások, szakmai konferenciák. A nyitóelőadás a Hyppolit, a lakáj lesz. Őze Áron rendezésében a címszerepet Kálid Artúr játssza, Schneidert Göttinger Pál, Schneidernét Balázs Andrea, Makátsnét Molnár Piroska, fiát Schneider Zoltán alakítja. Az előadás, a résztvevők szándéka szerint emlékezik Benedek Miklósra, aki a maga mindig kesernyés humorával negyven éve csaknem háromszázszor állt színpadra Hyppolit szerepében a Játékszín előadásában. A Köz-Játék Fesztivál különleges ősbemutatójának ígérkezik Baka István felnőtteknek szóló rémhistóriája, az Én, a vámpír, Fábián Péter színpadra állításában.
A Kőszegi Várszínház az együttműködés híve.
Most is kerestünk kőszínházi koprodukciós partnereket, hiszen így nemcsak a költségek oszlanak meg, s nem egynyári előadásokat hozunk létre, hanem olyanokat, amelyeket ősztől továbbvihet repertoárján az adott társszínház.
A Hyppolit, a lakáj a dunaújvárosi színházzal közös, Örkény István groteszk komédiája, a Kulcskeresők a Gózon Gyula Kamaraszínházzal, az Én, a vámpír című rémhistória pedig a szombathelyi Mesebolt Bábszínházzal – mondja Pócza Zoltán, a Kőszegi Várszínház igazgatója, aki huszonnyolcadik éve vezeti az intézményt. Az igazgató a Hyppolitról szólva arról is beszélt, hogy már két éve gondoltak arra, Kálid Artúr, aki többször föllépett Kőszegen, jó lenne a címszerepre. Így jött az ötlet, s amikor Molnár Piroskának újságolták, hogy készülnek az előadásra, a színésznő csak annyit mondott: Ki ne hagyjatok belőle! Szeretnék visszatérni a kedvenc városom színpadára. Tegyük hozzá, hosszú évekig nem volt kőszegi nyári színház Molnár Piroska nélkül.
A Hyppolit, a lakáj előadásának csapata, az asztalnál középen Molnár Piroska, balra Schneider Zoltán, jobbra a rendező, Őze Áron, a második sorban balról a második Kálid Artúr, középen Balázs Andrea
Ebben az előadásban viszont az eredetivel ellentétben, Molnár Piroska kedvéért Makáts főtanácsos helyett Makáts Aladárné főtanácsosasszony jelenik meg, ezzel együtt más, apróbb változtatás került a szövegbe.
Molnár Piroska tizenhét nyáron át játszott a Kőszegi Várszínházban. Így mesél erről: Kőszeg – csodahely. Hollósi Frigyessel, Frici barátommal hazajártunk ide. Hiányzik az életemből ő, ahogyan sajnos sokan mások is.
Jó, hogy Pócza Zoltánék létrehozták a Hollósi-díjat, s hogy ma is kapható a színház büféjében a Hollósi-kávé – hosszúkávé hideg tejjel, két cukorral, ahogyan Frici szerette.
Halála után jó néhány évig nem szerepeltem kőszegi produkcióban, jólesik a visszatérés, ráadásul éppen a Hyppolittal. A Játékszín-beli ősbemutatón Schneidernét játszottam. Kőszegen Makáts főtanácsosné leszek, a fiamat, Makáts Csabát Schneider Zoltán alakítja, a tavalyi Hollósi Frigyes-díjas. Minden mindennel összeér.
Vajda Katalin és Vajda Anikó négy évtizede írta színpadra a Hyppolitot. Ritka, hogy egy legendából dupla legenda szülessen: a kultikus film után kultikus színházi előadás is lett. A színészeken múlt. Ígéretes a kőszegi produkció is, hiszen újra összeállt egy nagyszerű csapat – fogalmaz Vajda Katalin.
A Hyppolithoz kapcsolódóan két könyvbemutatót is tartanak Kőszegen: Molnár Piroska a Kvittek vagyunk és Vajda Katalin a Maradok tisztelettel, Benedek Miklós című kötetét dedikálja július 13-án a kőszegi várban.
Július 14-én Őze Áron kulturális emléksétát vezet a kőszegi vártól indulva: édesapja, Őze Lajos negyven éve forgatta Kőszegen a Hány az óra, Vekker úr? című filmet.
Csak néhány napig vett részt a forgatáson. Már nagybeteg volt. Kőszegről vitték Budapestre, kórházba. Nagyon szerette Kőszeget. Ahányszor a városban járok, mindig gondolok rá. Kőszegiek állítanak meg és mesélnek a Bacsó-film forgatásáról – jegyzi meg Őze Áron.
Jelenet az Én, a vámpír produkcióból
Július 15-én – ugyancsak a Köz-Játék Fesztivál keretében – mutatja be a Kőszegi Várszínház a szombathelyi Mesebolt Bábszínházzal közösen, a szekszárdi Magyarországi Német Színházzal együttműködésben Baka István költő, író felnőtteknek szóló rémhistóriáját: az Én, a vámpír című darab A kisfiú és a vámpírok című kisregény alapján készült, Fábián Péter írta színpadra Baka művét, ő is rendezi. Szekszárdon születtem, földije vagyok Baka Istvánnak. Rajongásom iránta korai, a róla elnevezett versmondóversenyen kezdtem verset mondani, aztán pódiumestet is rendeztem a verseiből. A kisfiú és a vámpírok című kisregénye egy kisiklott, félresikerült rendszerváltoztatás története, másfelől izgalmasan lehet használni a vámpír toposzt, ami az iróniáját és humorát adja az előadásnak. Baka zseniális találmánya, hogy a történet egyben kicsit sci-fi, ugyanis a jövőben játszódik, de olyan, mintha a múltban lennénk, mert az általa elképzelt jövőben visszafelé fejlődik a fiktív sárdi városállam – magyarázza Fábián Péter.
Nyitókép: A Kőszegi Várszínház plakátja
Fotók: Kőszegi Várszínház