Belenézhettem a forgatásba, és a rengeteg kosztümös statiszta és a XX. század eleji napilap-szerkesztőség látványa olyan volt, mintha egy időutazáson vettem volna részt. Így érzi magát, amikor jelmezben belép a Bécsi vér díszletébe?

Elképesztő munkát végeznek a díszletépítőink és a berendezőink, a korabeli bútordarabok között mindig öröm forgatni, ahogy élvezet belebújni a csodálatos kosztümökbe. Ugyanakkor ez nyomást is jelent.

Látjuk, hogy milyen fantasztikus munkát végeznek, nem ronthatjuk el.

Öt éve forgattam az első szériát, fiatalabb voltam és tapasztalatlanabb, őszintén szólva ijesztő volt egy ekkora produkció közepébe csöppenni. Idővel azonban megszoktam, és ma már élvezem.

Nincs egyetértés a színészek között, de sok kollégája vallja, hogy az alakításuk felét a jelmezük adja. Mit gondol erről?

Az biztos, hogy sokat segít, főleg a kosztümös történetek esetén. Magamra öltöm a jelmezt, és a tükörben Clara Weissnek látom magam. Thomas Oláh jelmeztervezőtől méretre szabott, elképesztő ruhakölteményeket kapok: Clara Weissként úgy érezhetem magam, mint egy First Lady.

Meghatározzák Clara karakterét a kosztümjei?

Steve Thompson forgatókönyvírótól csodálatos figurát kaptam, változik az évadok során. Az elején még elkényeztetett úrilány, akit csak a szerelem érdekel, és Thomas is eszerint válogatta össze a ruháit. Varázsosak, lányosak a ruhák, ám idővel, ahogy Clara megkomolyodik, ezt a ruhatára is tükrözi. Egyszerűsödnek, letisztultabbak az öltözékei.

Vienna Blood 4

Luise von Finckh az újságírónő szerepében
Fotó: Bécsi vér produkció/Petro Domenigg

 
Újságíró, és ehhez igazodnia kell a külsejének. A negyedik évadban van egy ruhám is, amelyik mindenkit a Jégvarázs Elzájának öltözékére emlékeztetett. Clara azért legbelül még mindig romantikus lelkű lány, és ez néha az öltözködésén is látszik.

Clara Weiss és Max Liebermann között érzékelhető is meg nem is a szerelem. Ez milyen irányba fejlődhet? Mit gondol, miért szeretik a nézők Clarát?

Az első évadban még bizonytalan lány, akinek a végén összetörik a szívét. Szerintem a legtöbben együttérzéssel figyelték. Sokan úgy érzik, hogy a történtek ellenére Clarának és Maxnak együtt kellene lennie, és ez érdekesebbé teszi az alakot. 

Jól látom, hogy a negyedik évadban Clara minden korábbinál jobban kiveszi a részét a nyomozásból?

Clara Weiss karakteréhez a mintát Alice Schalek, egy korabeli újságíró szolgáltatta, ő háborús tudósítóként is dolgozott, úttörőnek számított a szakmájában, tudatosan építette az életét, s számára a karrier volt a legfontosabb. Élvezem, hogy az én Clarámnak sem csak a szerelem körül forog minden gondolata, hogy egyre nagyobb a szerepem a film bűnügyi részeiben is.

Mondhatjuk, hogy Clara megelőzi a korát?

Inkább mondjuk azt, hogy már akkoriban is éltek olyan nők, mint ő, csak nem ez volt a jellemző.

Tény, hogy Clara modernebb gondolkodású és életvitelű, mint a legtöbb kortársa, ám az is biztos, hogy azért voltak hozzá hasonlók.

Nem szeretnék olyan történet részese lenni, amelyben a nők csöndben maradnak, s a férfiak nem veszik komolyan őket.

A forgatókönyvíró, Steve Thompson gyakorta konzultál a színészekkel a szerepekről?

Így van. Én leginkább Clara és Max se veled, se nélküled kapcsolatáról szoktam elmondani a véleményemet. Szeretem, hogy Steve évadról évadra egyre kevesebb dialógust ad, mert szeretek a sok beszéd helyett inkább a szememmel és a mimikámmal játszani. Együtt fejlődünk a sorozatban. Steve ma már tudja, milyen színész vagyok, és ehhez igazítja a figurát.

Pályáján nagy lépés volt Clara szerepe. Milyen emlékeket őriz a castingról?

Először online meghallgatásom volt, azután Berlinből repültem személyes találkozóra egy másik kollégámmal, aki szintén esélyes volt a szerepre. Iszonyatosan ideges voltam. Találkoztam a rendezővel, a producerrel és a Maxot alakító Matthew Bearddel is.

Vienna Blood 4

Clara Weiss (Luise von Finckh) estélyiben 
Fotó: Bécsi vér produkció/Petro Domenigg

 

Mindenki kedvesen fogadott, de feszült voltam, el kellett volna sírnom magam a jelenetemben, de képtelen voltam rá. Sétálni mentem, hogy kiszellőztessem a fejem, azzal vigasztaltak, hogy ne aggódjam, ilyesmi bárkivel előfordul. Biztos voltam abban, hogy nem kapom meg a szerepet. Két nap múlva csörgött a telefonom:

alig akartam elhinni, amikor azt hallottam, én leszek Clara Weiss.

Egy álom vált valóra.

Tévésorozatokban visszatérő elem a látszólag egymásnak való férfi–nő páros, s még sincsenek együtt.

Tetszik a nézőknek a szokatlan. Egy férfi és egy nő szereti egymást anélkül, hogy egy párt alkotnának. Nem házasok, nem szeretők, mégis valami összeköti őket. Ez a plátói kapcsolat izgalmas, modern megközelítés.

Budapesten forgatták a Bécsi vér előző évadát. Milyen érzés volt egy bécsi sorozatot Magyarországon játszani?

Jót tett nekünk, frissességet hozott. Szerettük a város hangulatát, de most örülök, hogy a negyedik szezonnal visszatértünk Bécsbe, mert mégiscsak ez az igazi otthona a sorozatnak.

A Bécsi vér Európa-szerte népszerű. Civil ruhában, civil frizurával felismerik-e az emberek?

Szinte soha. Viszont rengeteg néző keres meg a közösségi médiában, sok-sok kedves dicséretet kapok alakításomért a világ legkülönbözőbb tájairól. Nemrég valaki Amerikából írt, hogy a kórházban fekve nézte a sorozatunkat, s milyen sok erőt adott neki. Nagyon megható volt.

 

A Bécsi vér negyedik szezonjának első része október 14-én látható az Epic Drama műsorán.

 

Nyitókép: Jelenet a filmből: Luise von Finckh és Matthew Beard
Fotók: Bécsi vér produkció