Lukács Miklós cimbalomművész már azzal kivívta a hazai és a nemzetközi jazzvilág figyelmét és elismerését, hogy az általában népi hangkörnyezetben megszólaló hangszerét bevezette az alapvetően improvizációra építő jazz műfajába, és számos kiváló jazz-zenész – köztük Dés László, Dresch Mihály, Tony Lakatos, Szakcsi Lakatos Béla, Tóth Viktor, Fekete-Kovács Kornél vagy Chris Potter – partnereként több mint ötven albumon szerepelt 1997-es első megjelenése óta. A koronavírus-járvány idején viszont olyan zenei anyagot állított össze, melyben a korábbiakhoz képest ismeretlen utakra merészkedett: virtuóz és a hagyománytól eltérő hangszerhasználatát a kísérleti elektronika műfajával találkoztatta.
Mit jelent a szokatlan, a hagyományostól eltérő hangszerhasználat? Lukács Miklósnál: a világot. Ha kell, papírt ragaszt a húrokra, ha kell, befőttesgumival preparálja őket, van, hogy vonóval húzza a húrokat, s nem a verővel szólaltatja meg őket, máskor pedig ugyan a verővel dolgozik, de nem a húrokat, hanem a fakeretet üti. A lényeg, hogy mindig új, mindig más legyen a hangzás. S ha ez a hihetetlen kreativitás találkozik a kísérleti elektronika műfajával – Kopcsik Márton és Moldvai Márk közreműködésével –, akkor tulajdonképpen bármilyen hanghatás előállhat. Ebből a különleges elegyből alakult ki az album zeneisége, és hihetetlen, de végig csak és kizárólag cimbalomszót hallunk.
A No Man’s Land (2022, Fonó) című lemez borítója
Mert hogyan is lelhetünk békére, amikor Kihűlt világ ez, senki földje! / S mint tetejébe hajitott / ócskavasak, holtan merednek / reményeink, a csillagok. Pilinszky Kihűlt világ című verse utolsó versszakának felidézésével Lukács súlyos látleletet ad korunkról, de a reménytelenség szövegszinten is működő, és sokszor kiábrándítóan ható zenei megnyilvánulásai mellett egyfajta megoldáskeresés is megjelenik az albumon, amikor Hamvas Béla sorait idézi: A földön legalább egy Felébredt álmodónak mindig kell lenni, különben a világ az éjszakában elmerülne.
Az egész albumra jellemző ez a kettőség: remény–reménytelenség, harmónia–diszharmónia, zaklatottság–nyugalom… Néhol bizsergetően torz, másutt idegtépően tiszta – mintha csak az életünk lenne. Halk kiáltás arról, hogy esetleg érdemes lenne jobban odafigyelnünk egymásra.
Nyitókép: A cimbalomnál Lukács Miklós. Fotó:MTI/Soós Lajos