Jordán Tamás és Deák Kristóf. Fotó: Fórum Hungary
Milyen volt Jordán Tamással dolgozni?
Nemcsak fantasztikus színész, hanem végtelenül nagy tudású, jó ember. Színházigazgatói és rendezői tapasztalataiból pontosan tudta, hogyan érezhetem magam, amikor idős művészeket kell irányítanom, és minden gesztusával próbált könnyíteni a helyzeten. Humorral, kedves öniróniával kezelt engem és az unokáját alakító Blahó Gergőt is. Egyszerre volt pótnagypapánk, gurunk és játszótársunk, csodálatos volt vele dolgozni.
A nagyapával történtek megváltoztatták az egyébként visszahúzódó, kedves unokát. Mit gondol, egy ilyen eset valóban lehet ekkora hatással a személyiségünkre?
Nem gondolom, hogy a főszereplő esetében ez teljes pálfordulás lenne. Rudi inkább rátalál a saját személyiségének lényegére. Bár az elején azt gondolja, bosszúálló angyallá kell változnia, a végére rájön, milyen értékrendet kapott a nagyapjától, mit kell tennie ahhoz, hogy továbbléphessen az életben, és mégis önazonos maradjon. Arra törekedtünk, hogy a néző Rudi karakterén keresztül lásson, vele együtt élje meg a történteket. Az önazonosság volt a végső lépés ebben a karakterívben, ez jelenti a felnövést is. Szerintem kisebb belső fejlődésről szól ez a film, nem óriási változásokról.
Az Oscar-díjas Mindenki és a Foglyok című tévéfilm után ez az első nagyjátékfilmje. Nagy nyomást jelentett a díj?
Inkább a felelősséget érzi ilyenkor az ember, hogy valami fontos és értelmes dologba vágja a fejszéjét, mert oda fognak figyelni rá az emberek. Nem szerettem volna azzal az érzéssel lefeküdni, hogy egy öncélú alkotásra tékozoltunk el sok közpénzt. Persze még mindig ott van a gondolat, most biztos azt várják tőlem, hogy a film ilyen, vagy olyan legyen. De aztán rájövök, most is az önazonosság a legfontosabb. Ha odafigyelek arra, hogy ez egy „deákkristófos” film legyen, ha a Mindenki és a Foglyok kedvelői is látják benne azt a szívet, azt az emberi jóságba vetett hitet, amit én képviselek, akkor tulajdonképpen jól végeztük a dolgunkat. Nem az a nyomás, hogy akkor mostantól minden filmem Oscar-díjas legyen, hanem az, hogy úgy mondjon el dolgokat a világról, ahogy én szeretném.
Ha választhatna, Ön írná a következő filmjét, vagy egy megírt forgatókönyvvel dolgozna?
Én sok mindenben meg tudom találni magam. Nem igazán szeretek egyedül írni, úgyhogy szívesebben dolgoznék írótársakkal. Most, hogy elkészítettem az első, nagyon személyes filmem, semmi akadálya annak, hogy egy olyan anyagot vegyek a kezembe, amelytől nagyobb távolságot tudok tartani.
Borítókép: Jelenet Az unoka című filmből. Blahó Gergő (Rudi, az unoka) és Jordán Tamás (a nagyapa)