Két évtizede alapította Bubnó Tamás a Szent Efrém Férfikart, amely kezdetben a bizánci rítusú kereszténység zenéjével foglalkozott, hogy azután eljusson a magyar férfikórusi hagyományokhoz. A férfikar névadójáról, Szír Szent Efrémről (306–373) – akit már kortársai a Szentlélek hárfája megtisztelő címmel illettek – feljegyezték, hogy énekei, himnuszai sok embert vezettek vissza az „igaz útra”.

A Szent Efrém Férfikar missziójának tekinti a kultúrák közötti párbeszédet, egyfajta béketeremtő szerepre vállalkoztak Kelet és Nyugat között, ugyanakkor nagy hangsúlyt helyeznek az európai kortárs zene új kompozícióinak megszólaltatására és a Liszt Ferenc, Bartók Béla, Kodály Zoltán megfogalmazta magyar férfikari hagyomány ápolására is.

A kórus rendszeres fellépője Európa legfontosabb zenei központjainak és fesztiváljainak.

A nyolctagú együttes 2011 óta saját sorozatot rendez, amelynek címe: Orientale Lumen – Kelet Világossága. Tizennégy lemezük jelent meg, amelyek közül a Byzantine mosaics című albumot 2010-ben Supersonic-díjjal jutalmazták Luxemburgban, a Benedicamus Domino címűt Gramofon-díjra jelölték. Az együttes tagjai sokoldalú kamaraénekesek, akik átiratokat, átdolgozásokat és saját műveket is készítenek. Az online térben és élő koncerteken egyaránt óriási népszerűségnek örvendenek. Az elmúlt két évben készült pandeóik olyan átdolgozások, amelyek humorosan reagálnak a járványhelyzet visszásságaira. Tavaly kulturális centrumot hoztak létre ISON néven Budapesten, az Erzsébetvárosban.

Legyen jó énekelni! A férfikar hangszerekkel
 

A Szent Efrém Férfikar alapítója, a Liszt-díjas Bubnó Tamás a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Homrogdról származik. Az ottani görögkatolikus pap fiaként ismerte meg a görögkatolikusok, a ruszinok népszokásait és a bizánci egyházzenét.

„Akár mély tónusú ortodox zenét, akár hajlékony mediterrán bizánci dallamokat, akár játékos Bartók-műveket, akár veretes Liszt-himnuszokat, vagy éppen világslágereket énekelünk, mindig egy cél lebeg a szemünk előtt: legyen jó, amit csinálunk! Legyen jó énekelni – és legalább annyira jó hallgatni. A Szent Efrém Férfikar olyan szellemi műhely, ahol egymás személyiségéből, hangi adottságaiból és sokféleségéből táplálkozunk” – mondta Bubnó Tamás.

A Szent Efrém Férfikarnak a moszkvai Doros együttessel közös budapesti koncertjét a Magyar Zene Házában másnap, január 29-én a debreceni Szent Anna-székesegyházban elhangzó hangverseny követi. Február 19-én az Avilai Nagy Szent Teréz-templomban Fehér György liturgiáját adják elő, március 12-én a MOMKultban lesz születésnapi koncertjük, amelyen Kings & Queens című új lemezük anyagát mutatják be. Április 21-én és 22-én a budapesti Kálvin téri Református Templomban, majd a debreceni Szent Anna-székesegyházban Lovász Irénnel énekelnek. Május 13-án a Hagyományok Házában a Bartók in Motion / Bartók Mozgó című produkciójukkal lépnek fel, június 11-én a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon tartanak gálakoncertet, augusztus 18-án pedig a Zempléni Fesztivál ad otthont Születésnapi Séta fellépésüknek.

Borítókép: A nyolctagú kórus Fotók: Szent Efrém Férfikar