Brian Friel: Pogánytánc, Weöres Sándor Színház, szeptember 22., 23., 26., rendező: Valló Péter

Idén sem marad a szombathelyi Weöres Sándor Színház Valló-rendezés nélkül. A Kossuth- és Jászai-díjas rendező a Pogánytánc című ír drámát vitte színpadra. A premiert 2020. augusztus 28-án tartották. A mű szerzője az öt éve elhunyt Brian Friel, aki az angol nyelvű kortárs drámairodalom egyik legjelentősebb alakja. Ír Csehov – így is nevezik; és a Pogánytáncot sem véletlenül állítják párhuzamba a Három nővérrel. Itt is olyan lánytestvérek a főszereplők, akik többre, másra vágynának, mint amit vidéki környezetük adni tud. De Friel darabja nem Csehov-utánzat, mert személyes élményanyagból íródott, és jellegzetesen XX. századi problémát dolgoz fel. A szerző Írország távoli, északnyugati részén töltötte gyermekkorát, és határozott nők vették körül, darabjában ezek a karakterek különösen valószerűek. A Mundy-lányok megszokott életét a belépő férfi szereplők bolygatják fel.

 

Hazaérkezik az Afrikában misszionáriusként dolgozó Jack bácsi (Szerémi Zoltán), és gyorsan kiderül, nemcsak ő hatott az ugandai az őslakosokra, őt is átformálta az ott végzett munka. A darab a pogány aratási ünnep előtt játszódik, és konfliktus alakul ki a mélyen katolikus Mundy testvérek és az afrikai hagyományok képviselője, Jack bácsi között. Váratlanul toppan be a legfiatalabb lány gyermekének apja is, aki szintén ellenpontja az öt nőnek: a nagyvárosi Gerry (Lábodi Ádám) szívtipró tánctanár, és gramofonokat árul. De egy új technikai vívmány forgatja fel igazán a Mundy-ház megszokott életét. A rádió hírt ad 1936 eseményiről, de ami fontosabb: zenéjével megtöri a dolgos csöndet, és táncra perdíti a családot. Friel darabja a pogány és keresztény hagyományok összeütközéséről, egy közösség átformálódásáról, valamint a házasság és a szabad szerelem ellentétéről szól.

A Pogánytáncot Upor László fordította, a zenét Badics András szerezte. Az izgalmas koreográfia Herman Flórát dicséri, és ő alakítja az egyetlen anyakaraktert, Christ. Gyermeke, Michael (Kálmánchelyi Zoltán) a történet mesélője, aki felnőttként emlékszik vissza hétéves önmagára és a sorsfordító nyárra. Chris testvéreit Nagy Cili, Alberti Zsófi, Dunai Júlia és Nagy-Bakonyi Boglárka játsszák. Közös és nemes céljuk családjuk megmentése, de a kérdést nem kerülhetik meg: egybetartható egy közösség, ha tagjait csak a hagyomány köti össze?