Bizonyára sokan emlékeznek még az irodalomkedvelők közül a Siposhegyi Péter nevével fémjelzett drámaíró versenyekre, amelyeken többek között Gyurkovics Tibor és Hernádi Gyula is harcba szállt az idővel, hogy eldöntsék, ki tud a leggyorsabban a kisorsolt témából színdarabot írni.

Hasonló megmérettetésre került sor a Petőfi Irodalmi Múzeumban a Magyar Széppróza Napján, február 18-án. A múzeum, a Petőfi Irodalmi Ügynökség és a Magyar Írószövetség ünnepi gálaműsora a szövetség elnökének, Erős Kingának az örömteli bejelentésével indult: adottak a feltételek, hogy az elkövetkezendő években is színvonalas esteken köszönthesse író és olvasó a magyar szépprózát.

A gálaműsor első részében a versenyművek szerzőinek, Szilágyi-Nagy Ildikónak, Csender Leventének és Király Farkasnak sorsolták ki a megírandó novella címét: A három márványfej. Ezt követően a bemutatkozó Az év novellái című antológia válogatási elveiről beszélgetett Völgyi Tóth Zsuzsa a két szerkesztővel, Erős Kingával és Bíró Gergellyel. Jó volt hallani a célt, amely röviden úgy foglalható össze, hogy a jobbnál jobb kortárs prózaírók segítségével kell elevenné, korszerűvé tenni a magyar szépprózát. Az olvasóbarát törekvések – hiszen olvasók nélkül nincs irodalom – közelebb hozhatják a klasszikus szerzőket is. Ami az olvasók elvárásait illeti, ha sikerül megtalálni a kortárs és klasszikus írók közötti jó arányt, együtt olyan erős hatással lehetnek rájuk, hogy nem kérdés szépprózai hagyományaink jövője. Az év novellái 2020 című kötetben az elmúlt évben hazánkban és a határainkon túl kiadott folyóiratokban megjelent vagy kötetben napvilágot látott novellákból úgy válogattak a szerkesztők, hogy lehetőség szerint minden írónemzedék megjelenjen. A sokszínűség igénye jól illeszkedik ahhoz a szerkesztői elvhez, hogy – Bíró Gergely megfogalmazása szerint – „nem a szerzője teszi a novellát”. Ebben az esetben sem élveztek előnyt az ismertebb írók. A kötetben szereplő legfiatalabb alkotó 2000-ben született. Visszahat-e a pályájukra a mostani megjelenés?  Erős Kinga úgy látja, az elmúlt évek tapasztalatai alapján ösztönző lehet ez a lehetőség, mert a korábbi felfedezettek is a pályán maradtak.

A beszélgetés után versmegzenésítésekkel lépett színpadra a Misztrál együttes. Nem egy produkciójukat hatalmas ovációval fogadta a közönség. A koncert végére megszülettek a versenyművek, amelyeket Turi Bálint színművész tolmácsolásában hallhattunk a közönség soraiban helyet foglaló zsűrivel együtt. Az első helyet Csender Levente szerezte meg frappáns poénokkal tarkított, még a verseny idejét és helyszínét is magába foglaló történetével. Második lett Szilágyi-Nagy Ildikó, harmadik pedig Király Farkas. A díjakat átadó Erős Kingának alighanem igaza van: ilyen jó órabért író manapság nemigen kap, hiszen Csender Levente 200 ezer, Szilágyi-Nagy Ildikó 150 ezer, Király Farkas 100 ezer forint jutalomban részesült.

/ FOTO: A Magyar Széppróza Napján, február 18-án megrendezett íróverseny résztvevői: Csender Levente, Szilágyi-Nagy Ildikó és Király Farkas. A felvételt a Magyar Írószövetség bocsátotta rendelkezésünkre./