Lengyel Nagy Anna Pulitzer-díjas újságírót, rádióriportert az Embermesék-sorozat tette ismertté. A magát dokumentaristának valló rádiós huszonhét évig gyűjtött történeteket, hallgatott emberi sorsokat. Elmondása szerint az érdekelte, hogy a kisember hogyan válik nagy emberré a történelemben. Munkája során beutazta a világot, élt Ausztráliában, Argentínában és New Yorkban. De íróként leginkább a „méregerős magyar sorsokat” tudta közvetíteni. 2017-ben az Orlai Produkciós Iroda nagy sikerrel indította el az Élet.Történetek.hu című sorozatot. Lengyel Nagy Anna írta az „embermesék” színpadi változatát is, amelyben az életutak monodrámaként jelennek meg. A sorozat epizódjait színészek – Cseh Judit, Pelsőczy Réka, Keresztes Tamás – és a direktorként ismert Szabó Máté rendezik.
/Részlet az előadásból Fotó: internet/
A karantén idején is nézhettünk új részeket az Orlai Produkciós Iroda YouTube-csatornáján, Molnár Piroska, Hernádi Judit és Ötvös András előadásában, a Benczúr-kertben pedig élőben is láthattunk két igaz mesét. Zöldi Gergely segítette a történetek dramatizálását, a látványért Cziegler Balázs volt felelős. Epres Attila meséli el A mi Józsink című részt, amelyben a ravaszkodó vidéki kisember nem él, inkább csak túlél és sodródik. Epres számára nem ismeretlen a monodráma műfaja, hiszen az Örkény Színházban 2015 óta fut a Diggerdrájver című előadása.
A színész az Élet.Történetek.hu produkció kapcsán elmondta, nagyon izgalmas bemutatni, ahogy egy hétköznapi ember világában megjelenik a történelem.
Az este második fele Lázár Katié, az epizód címe: Erzsike. A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő kisugárzása, karizmája e Kurázsi mama-történetben is nagy erővel hat. Lázár Katit legutóbb a Szkéné Színházban láthattuk: a Nehéz című előadás erős anyakarakterét alakította. Abban egy egész világot mesélt el – szótlanul és mozdulatlanul. Az Erzsikében a beszéd kap hangsúlyt, de több ez hétköznapi történetmesélésnél, a lélek legmélye tárul fel.