Ámos Imre: Látomás, 1941 (Forrás: Wikimedia Commons). A festő 1940-től munkaszolgálatos volt, 1944 nyarán Németországban, feltehetően egy szászországi táborban halt meg.

 

Ma, január 27-én van a holokauszt nemzetközi emléknapja. Az ENSZ közgyűlése 2005. november 1-jei határozatával vált azzá. 1945-ben ezen napon szabadult fel a legnagyobb második világháborús megsemmisítő tábor, az auschwitzi koncentrációs láger.

„A magyar zsidóságnak szűk nyolc évtizeddel ezelőtt nem nyújtott védelmet a saját hazája – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter az emléknap alkalmából közösségi oldalán megosztott beszédében. – Sőt – különösen a német megszállás után – gondolattal, szóval, cselekedettel és mulasztással a magyar állam is közreműködött az elkövetett borzalmakban. Hét és fél évtizeddel később a magyar zsidóság a földrészünkön létező legnagyobb biztonságban élhet otthon, saját hazájában. Mindazok emléke legyen áldott, akiknek ez nem adatott meg!”

Az első Orbán-kormány még 1999-ben határozott a Holokauszt Emlékközpont létrehozásáról, 2002-ben pedig arról, hogy a Páva utcában építik fel, éppen azért nem a hagyományos zsidónegyedben, hogy jelezze, nemzeti emlékhelynek szánja, hiszen a magyar nemzet legkínzóbb sebéről, a magyar zsidó közösség legnagyobb részének elvesztéséről emlékezik meg. A járvány miatt nem látogatható az Emlékközpont, de a honlapján érdemes körülnézni, a magyar vészkorszak történetével megismerkedni.

Maga az épület is érdekes. A Mányi István tervezte múzeum 2004-ben készült el, és magasztos szépségével, hagyományost és modernt ötvöző megoldásaival Budapest egyik legfigyelemre méltóbb épületegyüttese lett, több nívódíjban is részesült.

Lásd még: https://www.yadvashem.org/