Ma száz esztendeje írták alá a Párizs melletti Versailles Nagy Trianon-kastélyában az első világháborút lezáró békediktátumot, amely Magyarországtól elvette területe kétharmadát (283 ezer négyzetkilométer helyett 93 ezer), lakossága több mint felét (18,2 millió fő helyett 7,6), és éppen ma tíz esztendeje, hogy az Országgyűlés döntése értelmében június 4-én az ország a nemzeti összetartozást ünnepli. Egy éve pedig a nemzeti összetartozás évévé vált 2020.

A legfontosabb mai események: 

0 órától Csongrád megye - történelmi okokból - megváltozik, az új elnevezés: Csongrád-Csanád.

8 órától a Nemzeti Ünnepek YouTube-csatornán gazdag, 2 órás programfolyam kezdődik.

A békediktátum századik évfordulóján az Országgyűlés egyórás emléküléssel kezdi a munkát 10.30-kor, ezen Áder János köztársasági elnök mond beszédet - a Kossuth téren mostanra elkészült emlékművet augusztus 20-án adják át.

16.30-kor egy percre leáll a budapesti közösségi közlekedés és a város teljes vérkeringése - Karácsony Gergely főpolgármester kezdeményezésére.

Ugyanígy délután fél 5-kor a hazai  templomok harangjai zúgni fognak. A budapesti Hold utcai református templom harangozása élőben itt követhető:

https://www.facebook.com/Reform%C3%A1tus-Hold-utca-110773083883998/

Az ottani református lelkész, Balog Zoltán gondolatait itt hallgathatják meg. 

Értelmiségiek egy csoportja azt kérte a hazai médiumoktól, hogy pontban 16.30-kor hallgassanak el, és sugározzák a Himnuszt.

16 óra 32 perckor táncosok élőzenével kísért, 20 perces produkciója lesz látható a Hősök terén.

17.30 (Magyarországon 16.30): Erdélyben megkondulnak a történelmi magyar egyházak harangjai, ezzel egy időben megannyi helyszínen tartanak szűk körű koszorúzást.

20.15-kor a Duna Televízió - Rátóti Zoltán főszereplésével - műsorra tűzi A beszéd - Apponyi a magyar ügy védelmében című történelmi drámát.

Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere délután nyitja meg Sárkány Győző Ferenczy Noémi-díjas grafikusművész "Trianon anzix" című kiállítását az A38 hajón.

A Magyar Nemzeti Múzeum össznemzeti fotókiállítást rendez az 1920-ban elszakított országrészek kulturális, művészeti kincseinek fotóiból.

A gazdagréti Szent Angyalok plébánia, a Hegyvidéki Trianon Harangja Társaság és a Magyar Asszonyok Érdekszövetsége "Trianon élt, Trianon él! Trianon élni fog?" 1920-2020 címmel emlékműsort rendez a Szent Angyalok plébániatemplomban.

Az Országút szerkesztősége versekkel, novellákkal emlékezik. 

Király Farkas csodálatos novelláját ITT olvashatja el. Bencsik Gábor Csallóközi történetét ITT találja, Iancu Laura Este a faluban című verse pedig ITT olvasható. 

A hét verse rovatunkban Juhász Gyula gyönyörű verse olvasható, A hét prózája ezúttal Gróf Bethlen István miniszterelnök 1927. május 27-én elmondott, kevesek által ismert, megrázó beszéde.  A hét előadása rovatunkban ezúttal a Miskolci Nemzeti Színház Feketeszárú cseresznye című darabját ajánljuk figyelmükbe, amely kiemelkedik a Trianon-darabok közül, mert együttérzéssel figyeli az embereket, társadalmakat és nemzeteket. A hét zenéje nálunk Lajtha László V. szimfóniája (Erdély), amelyet ITT hallgathat meg
 

 

A magyar kormány döntése értelmében szigorú szabályok és a járványügyi előírások megtartása mellett megtarthatók a méltóságteljes megemlékezések Magyarországon.

/Indulókép: A magyar delegáció 1920. június 4-én, Trianonban. Fotó: wikimedia.commons/