Lapszámunk tartalmából:
iránytű
Hermann Róbert: Jókai a szabadságharcban
Határozottan kiállt az önvédelmi harc jogszerűsége és igazságossága mellett, de óvott a nemzeti egységet fenyegető radikális megnyilvánulásoktól.
aktuális
Király Farkas: Bezzeghibridia
A román politikai vezetés mindig csak egy-egy apró lépéssel távolodott el a demokráciától. Úgy lehettek ezzel: hátha senki nem veszi észre. De észrevették.
irodalom
Turczi István: Rendhagyó irodalomóra
Számwald Gyula, Petőfi könyvárusa Világos után Amerikában önkéntes gyalogezredet szervezett az északiak oldalán, harminckét évesen dandártábornok lett.
Kárpát-medence
Zatykó László: Mesterképzésen a Keleti Akadémián
Bártfay Kálmán nagyszőlősi plébános hajnalok hajnalán, roskadozva az élelemmel megtömött hátizsák alatt, naponta rója az utat a templom és a zsinagóga között. A zsidókat azután Auschwitzba, az őket segítő papot pedig a Gulagra deportálták.

Radics Dávid, Majnek Antal és Zatykó László, a kárpátaljai ferences misszió elindítói (fotó: Szerdahelyi Csongor)
agrárium
Hardi Péter: Van-e jövője a vidéknek?
A női gazdálkodók a pillanatnyi nagyobb haszonnal szemben gyakran előtérbe helyezik az ökológiai gazdálkodást és az erőforrások hosszú távú fenntartható kezelését.
építészet-műemlékvédelem
Brenner János: Porosz hagyomány vagy náci örökség?
A Walter Ulbricht parancsára felrobbantott potsdami helyőrségi templom újjáépített tornya emlékhelyként betölti feladatát, arra emlékeztet, hogy az erőszak soha többé ne diadalmaskodjék.
Róna Katalin: A kövek beszélnek
Akár évtizedekbe telik, hogy Magyarország Műemléki Topográfiája elkészüljön, s nem titok, soha nem lehet azt mondani, hogy kész, itt a vége.

Vajon áll-e még a régi parasztház a somlóvásárhelyi szőlőben? (Fortepan, fotó: Mészáros Zoltán, 1959)
irodalom
Luzsicza István: Kortárs irodalmi apostolok
Takács Tamás, a székesfehérvári Aegis Kultúráért és Művészetért Alapítvány irodalmi és kiadóvezetője a Parnasszus kortárs apostolai irodalmi est sorozatról
Petrusák János: Az alpolgármester még írja a Hunyadit
Bán Mórnak már „csak” két kötetet kell megírnia a tizennégy kötetre tervezett Hunyadi regénysorozatból, utána azonban rögvest következik a Mátyás király életét megidéző közvetlen folytatás, amely szintén hatalmas terjedelmű vállalkozásnak ígérkezik.

Fotó: Betafilm
hit és élet
Krómer István: Csöndben, hűségesen
Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek, metropolita a Parma Fidei – Hit Pajzsa-díj idei kitüntetettje
olvasónapló
Szávai János: Szentül hitt elhivatottságában
Gondolatok Kodolányi Gyula Antall Józseffel a világszínpadon című könyve kapcsán
képzőművészet
Jankó Judit: Citromos joghurt nyári hőségben
Beszélgetés Ronga Eszter festőművésszel játékos, oldott, színes, fényes, mégis mélyen filozofikus festészetéről
Popovics Kinga: Kortárs hierophánia
A világi dolog szentté válása megy végbe Incze Mózes művészetében.

Örökkön örökké (2021)
kitekintő
Háda Béla: A világrend lebontása?
A legnagyobb és legígéretesebb feltörekvő gazdaságok konzultációs és együttműködési fóruma, a BRISC+-csoport a „kollektív Nyugat” valamiféle korlátozásával akarja képviselni az azon kívül eső államok érdekeit a világrend formálásában.
Csiki Varga Tamás: Háborúból békébe?
Három év intenzív háborúskodás után az Ukrajna (és Európa) feje fölött megkötendő amerikai–orosz stratégiai alkunak még több forgatókönyve lehetséges.

Illusztráció: Sz. Eszteró Anett
Filep Tamás Gusztáv: Emlékezetpolitikai agyrém
Amikor Magyari Lajos az egykori, törvényen kívüli kommunista Lázár Mihály föltételezett hitvallását idézi, az erdélyi rabság, a magyarság jelenik meg előtte és az olvasó előtt.
előadó-művészet
Réfi Zsuzsanna: A zene öröm és menedék
Muzsika és költészet tölti ki Pitti Katalin énekesnő napjait. Új műveket, verseket kutat, föllép, tanít, kurzusokat tart, hagyományteremtő szándékkal szervez fesztivált.