Donald J. Trump még első kormányzata idején Nigel Farage-tól, a brit Reform Párt vezérétől vette át a Társaság a Brit Nemzetközösségért ezt az ötletet felvető levelét, melyet a néhai Erzsébet királynő is támogatott. Most pedig arra a jelentésre, hogy Károly király meghívná az ötvenhat tagot számláló nemzetközi szervezetbe az USA-t, amikor Trump rövidesen Londonba látogat, azt írta közösségimédia-portálján, a Truth Socialön: „Imádom Károly királyt. Az ötlet jól hangzik!” Ha az USA csatlakozik, ez nem jelentené Károly király államfőként való elismerését. Számos olyan tagállam van, amely történetileg se, alkotmányjogilag se kötődik a brit koronához. A szervezet a demokrácia, az emberi jogok és jogállamiság, a kulturális és a kereskedelmi kapcsolatok erősítését segíti elő.

Trump kedveli a brit királyi családot, és megannyi amerikaival együtt esze ágában sincs sérelmezni már, hogy 1812-ben III. György felgyújtotta a Fehér Házat. Komolyabb vonatkozás, hogy Kína gyöngíteni akarja a brit puha hatalmat, a nemzetközösséget, Barbadost korábban rávette, hogy alkotmányellenesen megfossza államfőségétől Erzsébet királynőt, most pedig a Solomon-szigeteket pécézte ki az ázsiai nagyhatalom. Az USA csatlakozása elejét vehetné az ilyenfajta kínai nyomásgyakorlásnak. Egyúttal az egyre feszültebb kanadai viszonyt is helyreállíthatja, hiszen Kanada alapító tagja a közösségnek.

Long live the King!

 

Nyitókép: Károly walesi herceg és Donald J. Trump a Buckinhgam Palota kertjében 2019-ben (a Fehér Ház hivatalos felvétele, fotó: Shealah Craighead)