A testület célja, hogy erősítse a kapcsolatot az erdélyi művészekkel és intézményekkel, valamint előkészítse az akadémia helyi munkacsoportjának létrehozását.
Az alakuló ülést az MMA Andrássy úti székházában tartották, ahol Turi Attila, az akadémia elnöke kiemelte: a bizottság elsősorban kapcsolati hálót épít az erdélyi kulturális és civil szereplőkkel, és javaslatokat fogalmaz meg a térségben megvalósuló művészeti programok támogatására. Mint fogalmazott: „Ez a munka elsősorban a kapcsolatépítésről szól. Nem az MMA önkifejezéséről, hanem a kultúra széles körű és pontos közvetítéséről, éltetéséről.”

Kiss János, az MMA regionális és határon túli hálózatépítésért felelős alelnöke történelmi ívet adott a kezdeményezésnek. Emlékeztetett: 2022 és 2023 között hét regionális központ jött létre Magyarországon, ezek a Magyar Tudományos Akadémiával (MTA) együttműködésben működnek. A most megalakult erdélyi bizottság ennek a hálózatnak a határon túli kiterjesztése.
Az erdélyi jelenlét ötlete 2024 őszén körvonalazódott, Turi Attila elnök és Richly Gábor főtitkár javaslatára. Januárban Nagyváradon informális találkozón egyeztettek a bizottság megalakulásáról, azóta pedig gyors tempóban haladt a szervezés.
„Bízom benne, hogy az MMA erdélyi jelenléte gyorsan és láthatóan megerősödik” – mondta Kiss János, aki szerint az ösztöndíjasok is fontos szerepet kaphatnak a regionális építkezésben.

A bizottság elnöke Vargha Mihály képzőművész lett, társelnöke Balázs-Bécsi Gyöngyi népművész. A testület tagjai különböző művészeti ágakat képviselnek: fotó- és filmművészet, építészet, zene, színház, iparművészet, irodalom és művészetelmélet is jelen van a névsorban.
A név szerint felsorolt tagok:
– Ádám Gyula (film és fotó),
– Bogos Ernő (építészet),
– Haáz Sándor (zene),
– Jakobovits Márta (iparművészet),
– Pávai István (művészetelmélet),
– Pregitzer Fruzsina (színház),
– Sántha Attila Barna (irodalom).
A megalakuló bizottság a következő hónapokban elsősorban az erdélyi kulturális élet szereplőivel való együttműködés lehetőségeit térképezi fel, és előkészíti az MMA erdélyi munkacsoportjának hivatalos létrejöttét.
Egy-egy régió munkacsoportjában a Magyar Művészeti Akadémia mind a kilenc tagozata képviselteti magát. A regionális munkacsoportoknak akadémikus és nem akadémikus köztestületi tagjai egyaránt vannak, akik önkéntes alapon, térítésmentesen végzik tevékenységüket. Munkájukat a regionális elnökök irányítják. A munkacsoportok elsődleges feladata, hogy figyelemmel kísérjék, segítsék a környezetükben az egyéni és közösségi művészeti, művészetelméleti tevékenységet, a helyi alkotómunkát és a kulturális értékteremtést. A regionális munkába hosszabb távon bekapcsolódhatnak az MMA művészeti ösztöndíját elnyert fiatal alkotók is.
A hét régiós központ megalakulását követően az MMA elnökségének vállalása az volt, hogy három év elteltével értékelik a munkacsoportok tevékenységét hatékonyság és eredményesség szempontjából, s amennyiben ennek eredménye pozitív irányú, akkor folytatják a fejlesztéseket.
A nyitó képen:
A legalsó sorban, balról jobb irányban: Richly Gábor főtitkár (MMA), Balázs-Bécsi Gyöngyi bizottsági társelnök (Erdélyi Bizottság), Turi Attila elnök (MMA), Vargha Mihály bizottsági elnök (Erdélyi Bizottság), Kiss János alelnök (MMA)
A második sorban balról jobbra: Jakobovits Márta, Pregitzer Fruzsina bizottsági tagok (Erdélyi Bizottság)
A lépcső tetején lévő sorban balról jobbra: Bogos Ernő, Haáz Sándor, Pávai István, Ádám Gyula, Sántha Attila bizottsági tagok (Erdélyi Bizottság)