Mindenkit vonz a gondolat, hogy egy éjszakát egy bezárt múzeumban töltsön. Igaz, arra kevés az esély, hogy a tárgyak megelevenedjenek, de izgalmas kalandban lehet részünk a Néprajzi Múzeumban. Az intézmény nemcsak az újonnan megnyílt nagyszabású gyűjteményi kiállítására büszke, hanem arra is, hogy az épületében olyan innovatív projekteknek is helyet ad majd, mint a gyerekmúzeum. Ennek első üteme az Éjszakázz a múzeumban! című program és a hozzá tartozó, rendhagyó módon kialakított múzeumpedagógiai tér. Itt, amellett, hogy az érdeklődők megismerkedhetnek az éjszakai múzeum történéseivel, látogatók elől elzárt területeket nézhetnek meg, befejezhetnek egy félig kész alváskultúráról szóló kiállítást, majd megépíthetik fejvőhelyeiket, amelyen eltölthetnek egy éjszakát.

A több órás program témája mi más lehetne, mint maga az alvás.

Megvizsgálhatjuk az alvás körülményeit, kielemezhetjük hogyan alkalmazkodunk a fény és a sötétség, a meleg és a hideg váltakozásához. Összegyűjthetjük, milyen módon készülünk fel az éjszakára, milyen fizikai és képzeletbeli védelemmel látjuk el magunkat, elmondhatjuk, mit gondolunk az álmainkról, és a múzeum gazdag gyűjteményéből pedig különleges fekhelyeket és alvási szituációkat próbálhatunk ki. Alhatunk subán, priccset szerelhetünk össze, pásztorbotnak dőlve pihenhetünk, asztalágyat húzhatunk ki, kuckót építhetünk, buszülésen szunyókálhatunk, függőágyban bóbiskolhatunk, tábori ágyon horkolhatunk. Tehetjük mindezt egy félig kész kiállítás befejezésének játékával, ahol a résztvevők maguk is néprajzkutatók lehetnek, keresgélhetnek a gyűjteményi raktárban, és reggelre ébredve saját fekvőhelyeikkel együtt meglátásaikat is beépíthetik a múzeum általuk elkészített vadonatúj tárlatába.

Fotó: Incze László/ Néprajzi Múzeum

 

A hosszú, egész éjszakás (este hat és reggel nyolc óra között) és a rövid, esti (este hat és kilenc között) program során a gyerekek lehetőséget kapnak a kutatásra, az ismeretlen feltárására, a tanulásra. Minden szempontból szokatlan helyzetekben találhatják magukat, mint az elemlámpás vacsora és alvóhely építés, hogy azok segítségével egy emlékezetes éjszakával gazdagodjanak. Az Éjszakázz a múzeumban! programon egy varázslatos, felfedezésre váró tér nyílik meg a kalandra vágyók előtt. A több órás élményt nyújtó foglalkozás alatt a résztvevők teret kapnak az önálló feladat megoldásra, és kreativitásuk kibontakoztatására. Ugyanakkor a minőségi, együtt töltött időre is nagy hangsúlyt fektetnek a múzeumpedagógusok. Játékos feladatokon, a múlt megismerésén keresztül

hozzuk közel egymáshoz a kicsiket és nagyokat, és egymás gondolatainak megismerésére biztatjuk őket.

A programot igényelhetik iskolai osztályok, csoportok, egyéni látogatók. Különleges újdonság, hogy a foglalkozást családok is kipróbálhatják. Eljöhetnek a szülők és gyerekek közösen, közös élményen erősítve a családi összetartozást, egy olyan témán - az alvás, lefekvés ügyén - keresztül, ami napi szinten központi kérdés egy családban.

Az Éjszakázz a múzeumban! remek szórakozás lehet baráti családok számára is, ahol közösen vághatnak bele ebbe a kalandba. A ’néprajzis’ éjszaka ott alvós buliként, zsúrként is felejthetetlenné válhat, hiszen a múzeum a házigazda, és mindenki egyformán vendég.
A fejlesztés több éves előkészítést követően muzeológusok és múzeumpedagógusok munkájaként jött létre. A projekt a kortárs ismeretszerzés és vizuális kommunikáció jellemzőit szem előtt tartva speciális helyszínt teremt a magyar múzeumokban eddig nem látott, úttörő jellegű gyakorlatával. A korszerű múzeumszocializációt elősegítő módszer a felnövő nemzedéket újszerű múzeumhasználattal tanítja önálló gondolkodásra, valamint az asszociációs képességek működtetésére és a múzeumok szeretetére.

Részletes tájékozódást ide kattintva kaphat.

(x)