A „rossz közérzet”-ről szóló, gyakran hírhedtnek mondott, ámde jellegzetes beszédében nemcsak korának kihívásait, hanem azt a „bizalmi válságot” is ecsetelte, amelyet főként a Kennedy- és King-gyilkosságok, Vietnám és a Watergate miatt örökölt. Külpolitikája kiváló céltáblát jelentett kritikusainak, annak ellenére, hogy ugyanazt a kártyapaklit használta, amelyet elődei hagytak rá.
A reálpolitika halott, éljen a reálpolitika!
Jimmy Carter alázattal próbálta jóra fordítani szűkös lehetőségeit. Beiktatási beszédében Mikeás prófétát idézte: „Ember, megmondta neked, hogy mi a jó, és hogy mit kíván tőled az ÚR! Csak azt, hogy élj törvény szerint, törekedj szeretetre, és légy alázatos Isteneddel szemben” (6,8). Az Egyesült Államok harminckilencedik elnöke ezt az intelmet a külpolitikába is átültette. Úgy vélte, hogy az amerikai hatalom lényege nem a kényszerítő erő, hanem az „eszmék nemessége”. Ennek megfelelően igyekezett elfordulni Henry Kissinger reálpolitikájától. Carter főként azt kifogásolta, hogy a korábbi nemzetbiztonsági tanácsadó (és külügyminiszter) kizárólag a hatalmi blokkokra és befolyási övezetekre összpontosított, de Carter elítélte a külpolitikai döntéshozatal átláthatóságának hiányát is, nevezetesen azt, hogy Kissinger a végrehajtó és a törvényhozó hatalom érintettjeinek tudta nélkül indított el kezdeményezéseket. A Notre-Dame Egyetemen tartott beszédében Carter felvázolta az amerikai külpolitikai magatartás új hangsúlyait: az emberi jogokra való összpontosítást, a demokráciákkal való megerősített szövetséget, az amerikai és a szovjet stratégiai nukleáris fegyverek további csökkentését, a tartós közel-keleti béke érdekében tett nagyobb erőfeszítéseket, illetve a nemzetközi fegyvereladások visszafogását.
Az egyik nagy külpolitikai siker, az 1978. szeptember 17-én aláírt Camp David-i megállapodást előkészítő többnapos, titkos tárgyalások egyike Menáhem Begin izraeli miniszterelnökkel és Anvar Szadat egyiptomi elnökkel (fotó: CIA)
Az enyhülés kiszélesítése, hasonló eredménnyel
Carter kezdetben éppen azért bírálta az enyhülést, mert az túl nagy mozgásteret adott a szovjeteknek Kelet-Európában. Az 1976-os elnökválasztási kampánya során végig bírálta republikánus elődjét, amiért az elárulta az emberi szabadságjogokat és a nagyobb függetlenség lehetőségét a régióban. Egyfelől kiemelte Gerald Ford elnök baklövését is, miszerint „Kelet-Európában nincs szovjet dominancia, és a Ford-kormányzat alatt soha nem is lesz”, illetve Helmut Sonnenfeldt külügyminisztériumi tanácsos vitatott megjegyzéseit arról, hogy „olyan fejlődésre törekszik, amely a kelet-európaiak és a Szovjetunió közötti kapcsolatot szervessé teszi”. Másfelől Carter óvatos volt azzal is, hogy ne tegyen konkrét ígéretet arra vonatkozóan, hogyan változtatna az USA Kelet-Európa-politikáján. Nemzetbiztonsági Tanácsa 1977 februárjában kezdte meg az európai kérdések átfogó felülvizsgálatát, szeptemberben pedig elnöki irányelvet adott ki a Kelet-Európával kapcsolatos politikáról. Az utóbbi lényegében a keleti blokk országai közötti különbségtételre szólított fel a belpolitikai szabadság és a külpolitikai függetlenség szintje alapján. E kettős gondolatmenetnek megfelelően Lengyelország és Románia „továbbra is előnyben részesülne a kormánytisztviselők látogatásai, valamint a gazdasági kérdések és a különböző csereprogramok kezelése tekintetében”, míg a Magyarországgal való kapcsolatokat „gondosan javítani kell annak demonstrálása érdekében, hogy pozíciója” hasonló legyen Lengyelországéhoz és Romániáéhoz. A többi kelet-európai országnak a Carter-kormányzat az enyhülés politikai (diplomáciai) és gazdasági (kereskedelmi) előnyeit nem kívánta felajánlani.
A hadászati támadó fegyverek korlátozásáról szóló szerződés (SALT–II) aláírása Leonyid Brezsnyevvel Bécsben 1979. június 18-án, a megállapodást végül a Szovjetunió Afganisztán elleni támadása miatt az amerikai Kongresszus nem ratifikálta, és így a másik fél sem (fotó: Bill Fitz-Patrick)
E politika egyik legfontosabb mérföldkövét jelentette, hogy Washington 1978. január 6-án visszaadta Magyarországnak a Szent Koronát. A korona visszajuttatásának amerikai gondolata a Carter-kormányzatnál korábbra nyúlik vissza, de az ő külpolitikai csapatának több tisztviselője kezdettől fogva támogatta (míg mások hónapokig hezitáltak). A szorgalmazói úgy vélték, hogy ez a magyar kormány érdemeinek elismerése mellett erősítené a magyar nemzeti identitást és az Egyesült Államok magyarországi befolyását, így összességében előnyös lenne Washington számára. „A korona visszaadása – érveltek –, teljes mértékben összhangban lenne az enyhülés kiszélesítésére és folytatására irányuló erőfeszítéseinkkel.” A Carter-kormányzat szemszögéből a fő kritikusok az amerikai–magyar közösség tagjai voltak, különösen a Magyar Szabadságharcos Szövetség, amely szerint a Szent Koronát „nem szabad visszaadni, amíg a szovjet csapatok ki nem vonulnak, és szabad választásokat nem tartanak” Magyarországon, és semmiképpen sem Kádár Jánosnak, „az 1956-os forradalom árulójának” uralma alatt, míg több prominens emigráns támogatta. Végül Carter csapata úgy döntött, hogy megkockáztatja a közvélemény elutasító reakcióját, de összességében elégedett volt a döntéssel.
Sor a Szent Korona megtekintéséhez a Magyar Nemzeti Múzeum előtt 1978-ban (fotó: Fortepan, Gábor Viktor)
A Szent Korona másolata a Jimmy Carter Könyvtár és Múzeumban (Atlanta, Georgia)
Az enyhülés korlátai Románia esetében még nyilvánvalóbbak voltak. A Carter-kormányzat Kelet-Európáról szóló 1978-as éves jelentése úgy értékelte, hogy az országot az amerikai kormány elhanyagolta. A jelentés egyrészt elismerte, hogy „Románia emberi jogi helyzete javításra szorul”, másrészt megjegyezte, hogy az ország „egyértelműen a Szovjetuniótól való függetlenség legnagyobb fokát mutatta”.
Nicolae Ceaușescu pohárköszöntőt mond a Fehér Házban 1978 áprilisában
Az eredeti politikai irányelveknek megfelelően Jimmy Carter 1978. április 12-én Washingtonban fogadta Nicolae Ceaușescut, ezzel Nixon és Ford nyomdokaiba lépve, akik mindketten találkoztak a román diktátorral hivatalos amerikai látogatásai alkalmával. Így bármennyire is kiszélesítette Carter az enyhülést, és hangsúlyozta a szabadságjogokat, a nemzetközi politika kemény realitásai hasonló kimeneteleket biztosítottak.
A szerző az NKE John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Nyitókép: Jimmy Carter portréja gyászlepellel borítva a Fehér Házban 2024. december 30-án, a jobb oldalon a felesége, Rosalynn Carter portréja (Adam Schultz hivatalos fehér házi fotója)