A folyamatosan kísérletező, a „képzőművészet forradalmára” -ként is emlegetett, hamarosan nyolcvanötödik életévébe lépő akadémikus kiállítása a számos, nemzetközileg is (el)ismert ikonikus lézer- és neonfénymű mellett bemutatja a művész korai, Jelrácsok című sorozatát is.

Senkinek sem szükséges bemutatni Csáji Attila munkásságát, aki valamennyire is jártas a XX. század második felének magyar képzőművészetében. Személyisége nem csupán különleges és zseniális alkotásainak, hanem kiváló művészetszervező készségének köszönhetően is folyamatosan jelen van a kortárs magyar művészetben. Több mint hatvan éve töretlen alkotói pályájához nem kisebb mérföldkövek és fogalmak társulnak, mint a Szürenon csoport, a holografikus művészet vagy a szuperpozíciós módszer. A Pesti Vigadó két szintjét betöltő Villanások a múltból és a jelenből című tárlata, mint az elnevezéséből is kitetszik, egy-egy korszakából „villant fel” alkotásokat.
Keserü Katalin
 

„Hatalmas, megjegyezhetetlenül sokágúnak látszó, az elágazásokhoz ráadásul vissza-visszatérő életút stádiumait felvillantó kiállításon vagyunk” – hangsúlyozta a tárlat megnyitóján Keserü Katalin Széchenyi-díjas művészettörténész, az ELTE Művészettörténeti Tanszékének professor emeritusa, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, aki Csáji Attila alakját az MMA elmúlt évtizedének legemlékezetesebb, nemzetközi kapcsolatokat teremtő és aktívan ki is használó alelnökeként idézte fel.

A művészettörténész kiemelte, hogy az 1960/70-es évek legendás (avantgárd) kiállításainak többségét is Csáji szervezte meg: a Progresszív törekvésű (fiatal) festők és szobrászok tárlatát, a két Szürenont 1969-ben, a balatonboglári Kápolna-tárlat alkotócsoportját és programját (a Lengyelországban élő Brendel János művészettörténész közreműködésével), a fiatalok nagyszabású vándorkiállítását 1970-ben, majd az ugyancsak legendás R-kiállítást is 1971-ben, melyen a mesternek tekintett, akkor elhallgattatott „öregek” együtt szerepeltek az „új avantgárdokkal”: Haris Lászlóval (például a Csáji-képek részleteit felnagyító fotóival), Lantos Ferenccel (a rendszerelvűség jegyeit mutató festészetével), Gyarmathy Tihamérral és absztrakt festményeivel, az új anyagokat, képalkotó eljárásokat kutató Paizs Lászlóval – azaz a későbbi Makovecz-akadémia tagjaival; a majd az MMA tagjává vált Prutkay Péterrel. Szerepeltek továbbá Csutoros Sándornak a „népi” tárgyalkotás módszereivel készült erotikus, festett famunkái, Bocz Gyula jelértékű, organikus kőszobrai és sok más, útkereső fiatal munkái. Évtizedekkel később Csáji ezekről az eseményekről, az úgynevezett neoavantgárd művészetről is rendezett, minden addiginál és mainál is szélesebb spektrumú, Értékrendek alcímű konferenciákat.
Megyesi Balázs

 

Megyesi Balázs, a kiállítás kurátora szerint Csáji Attila magyarországi és nemzetközi sikere, elismertsége megkérdőjelezhetetlen – világszerte eddig több mint ötszázötven tárlaton mutatták be alkotásait.  Útkereső, határokat átlépő, újító és karizmatikus alkotó, akinek határozott véleménye van a kortárs művészet alakulásáról, s aki szerint a vizuális innováció megállíthatatlan. „A művészetekben nem az újítást kell leállítani – az kikerülhetetlen –, hanem a fetisizálását kell megszüntetni. És a törmelékek alatt a legegyszerűbb-legbonyolultabb utat kell keresni, ami a klasszikus megfogalmazás szerint lélektől lélekig visz. Hogy az korszerűtlen? Ne múlt századi sémák alapján döntsünk a korszerűségről!” (Idézet egy Csáji Attilával történt korábbi beszélgetésből.) 

 

Fények és árnyékok különös játéka

A látogató az életmű viszonylag korai szakaszának Jelrács sorozatától, a ritkán bemutatott Szürenon-korszak olaj-papír munkáin át, konceptuális művek mellett a közelmúlt legkiforrottabb lézeres műtárgyaihoz érkezik meg. A termekben egymás mellett helyezkednek el a spaklikalligráfiák, a konceptuális munkák vagy éppen az assemblage-ok. A kiállításinstalláción az 1960-as években surlófényes megvilágítással készült Jelrács-alkotásokat – a művész egykori, eredeti terve alapján – csupán bal felső fényforrással világítják meg, így segítve a nézőt a fény-árnyék koncepció felismerésében.

Turi Attila
 

Turi Attila, az MMA elnöke kiemeli: Csáji Attila munkásságának egyik központi gesztusa a jelhagyás és a jelírás. Ebben egészen az emberiség kultúrájának gyökeréig nyúl vissza. „S van a jeleknél is ősibb, mágikus anyagunk is, ez pedig a fény. (…) Az isteni világrend tökéletességét a világossággal fejezték ki elődeink. A nagyszerű gótikus katedrálisok, az építészettörténet csúcsteljesítményei a fényt téralkotó tényezővé teszik. Így tekint a fényre Csáji Attila is, amikor komponál. Ebbe a vonulatba illeszkednek legkülönlegesebb lézeralkotásai, melyek egyszerre reflektálnak a digitalizáció, a virtualitás megnövekedett jelentőségére és hordozzák magukban a világosság összes korábbi szakrális jelentését. Csáji Attila e tekintetben mindig kora előtt járt: hiszen ilyen fókusszal készített műveket már az 1980-as években is” – mutatott rá az MMA elnöke.

fotók: Walter Péter

 

Csáji Attila ritka festményeket, hologramokat, neonszobrokat és különleges lézerfény-műveket felvonultató életmű-tárlata 2024. június 2-ig tekinthető meg a Vigadó Galériában (1051 Budapest, Vigadó tér 2.).

 

Csáji Attila művészetéről

 Megkerülhetetlen személyisége a háború utáni modern magyar művészetnek, valamint a nemzetközi lézer- és fényművészetnek. Az 1960-as években Csáji irányításával alakult meg a Szürenon csoport művészeti társasága, amely elindítója lett az új generáció útkeresésének. (A név a „sur et non”, azaz a szürrealizmus és a nonfigurativitás összevonásából alkotott szó. A szürorganikus-nonfiguratív kép a természet formáit veszi alapul, de már teljesen elvonatkoztatja magát a szoros értelemben vett figuralitástól. A kutató, szuverén egyéniség fontosságát hangsúlyozza.)

 

Jól érzékelhető folyamat, hogy míg a Hallgatás szemei 1962-es munkája címében is hordoz némi, a realitástól elrugaszkodott világ leképezésére való hajlandóságot, addig az 1964-től induló Spaklikalligráfiák már abszolút nonfigurális, expresszív gesztusképek. Itt már fel sem lelhetők a késő ötvenes és a kezdeti hatvanas évek alakjai (például Sziget, 1959); vizuális nyelve a nonfiguralitás, miközben – látszólag szokatlan módon – egyre jobban a homogenitás felé fordul.

 

A Jelrácsok sorozata a magyar monokróm festészet egyik első példája. (A művészeti fogalom egyetlen színnel vagy árnyalataival készített képet jelent.) Csájinál, ahogyan ő fogalmaz, itt csúcsosodik ki „a rend – az élhető és éltető rend keresése”. A művész a színeket is háttérbe szorítja a tiszta forma leképezéséhez. A Jelrácsok tiszta gesztusokból épített képek, spaklival felhordott, vastag műgyanta alapú festékrétegek farost hordozón. A műgyanta néhol kiugrik a síkból és szinte domborművet alkot. A képeket surlófényben kell szemlélni, mert így a kiugró részek árnyékot vetnek, s ezek az árnyékok teljes értékű részei a képnek, szintén megkomponáltak. Fény és árnyék különös játéka, homogén szín és változatos forma, gesztus és nagyon precíz tudatosság. Az ezekre az ellentétpárokra épülő a munkák a maguk elementáris egyszerűségével ősi nagyszerűséget hordoznak, egy megkopott, mégis nagyon aktuális jelet, üzenetet, vagy ahogy Hamvas Béla fogalmaz Csáji jelrácsairól: „egyszerre a pillanatot és az időtlenséget”.

 

1970-ben Csáji Attila szervezte a Budapesti Műszaki Egyetem R épületében a nevezetes R-kiállítást. A tárlat mindenképp mérföldkő lett a huszadik századi magyar művészetben. Ezen a kiállításon mutatkoztak be együtt az akkori modern szemléletű fiatalok. s az eseményen az Iparterv Csoport és a Szürenon kiállítói is részt vettek. A tárlat semmilyen engedéllyel nem rendelkezett a Képzőművészeti Lektorátustól, így a hatóság három nap után bezáratta. Ez a néhány nap jelentette akkor a magyar neoavantgárd művészeti vonalának egyik első, akkori legnagyobb seregszemléjét. Csáji Attila a hetvenes években konceptuális műveket is alkotott. A konceptuális művészet fogalmi, gondolati művészet. A gondolat az elsődleges, s csak sokadik a sorban a gondolat leképezése: a fizikailag látható alkotás. A jelen kiállítás egyik részében ezeknek a szobroknak, konceptuális munkáknak fényképes dokumentációi, illetve objektjei láthatók.

E sokszínűség is mutatja, milyen szerteágazó és útkereső volt a háború utáni magyar művészet és szűkebb értelemben Csáji Attila művészete is.

Az 1970-es évek második felében készültek a nagy méretű, fekete assemblage Csáji-alkotások. A képek alapja a kollázs, de eltér a kollázs kétdimenziós síkbeliségétől, és a tárgyakat egymás mellé helyezi a térben. A tárgyak egymástól teljesen különálló egységek a való életben, például a konzervdoboz vagy a tojástartó, de egy alkotásként új értelmet nyernek. A felületet Csáji homogenizálja, egy színre – például feketére vagy ezüstre – festi, kiemelve a képek fény és vetett árnyék játékát, így kapcsolódva a korábbi Jelrácsokhoz. Hajlított neoncsőből készített térbeli spirálalkotások az első neonszobrok. Szinte térben megvalósuló kalligráfiáknak is értelmezhetők. Itt a fény és a sötét kapcsolata kitágul, belép a térbe és plasztikusan megelevenedik.

 

1977-ben a Központi Fizikai Kutatóintézetben, illetve a nyolcvanas évek elején a Magyar Nemzeti Galériában bemutatott kiállításán Csáji új médiumhoz, a lézertechnikához nyúlt és alkotási eszközként kísérletezett vele. Újabb mérföldkő: létrejönnek az első lézermunkák. A lézerenviroment lézer segítségével készített, fénymodell előállítására, vetítésére képes, rendkívül összetett gépezet.  Csáji Kroó Norberttel közös képi transzformációs kísérletezések után szuperpozíciós módszernek nevezte el a lézerfény prizmákkal és lencsékkel, lencserendszerrel történő művészi alakítását. E módszer segítségével korábban nem tapasztalt szín- és térélményt tud alkotni. Innovációs megoldását világszabadalommal ismerték el 1980-ban. Teljesen új képi világot hoz elénk, alkot meg a világon elsőként. 1988-tól Groholy Tibor kutatómérnökkel dolgozik együtt lézeres optikai rendszerek fejlesztésében és a lézerenvironmentek, fényinstallációk megvalósításában.

Holografikus képei a holográfia, azaz a fény hullámtermészetén, koherenciáján alapuló képrögzítő eljárással készülnek. 1947-ben Gábor Dénes találta fel a holográfiát, s ezért a felfedezéséért 1971-ben fizikai Nobel-díjat kapott. Csáji Attila ezt az eljárást új médiumként hozta be a modern magyar művészetbe.

„Csáji Attila művészete hordoz valami elemi erőt, a kint és a bent fényét. Állandó keresés, mégis lineárisan épülő művészút. Nincsenek határok: mind hazai, mind nemzetközi szinten kiemelkedik kortársai közül. Nincsenek határok: az akadémista síkfestészet megszűnik, a szobor plasztika megszűnik, a szín megszűnik, a forma új értelmet nyer. Árnyékokból épülő kontúrok és lézerpontosságú fénynyalábok megismételhetetlen tudatos véletlene, konok út – szuverenitás, lemaradás komplexus, trendek értéke és túlértékelése, az interferenciák megszelídítője, a MIT/CAVS tagja.”