Messeplatz. Art Basel 2024 
 
 
Az értékesítés terén a többmilliós értékű, úgynevezett blue-chip művek már a megnyitó napján gazdára találtak. Az alacsonyabb árfekvésű kategóriában ezzel szemben inkább a műkereskedelem lassulása tükröződött. Tavaly az aukciós házak forgalmának harminc százalékos, a privát értékesítésnek majd egyharmados visszaesése volt tapasztalható. A vásárra még az otthont adó Messe Basel financiális gondjai, s a világban dúló politikai és a gazdasági bizonytalanság, valamint az ezekhez társuló infláció is rányomta bélyegét.
 
Crèvecœur
 
 
Az Art Basel szervezői törekedtek alkalmazkodni az új kihívásokhoz, különös tekintettel a műkereskedelemben érzékelt generáció- és szemléletváltásra: a műgyűjtés, műkedvelési szokások átalakulására, melyekhez új megoldásokat kerestek. A globális gazdaság terén jellemző lett az új generáció számottevő jelenléte; a millenáris generációhoz tartozó örökösök fokozatosan átveszik a baby boomerek vagyonát. Ők már az élményeket részesítik előnyben a tulajdonszerzéssel és a birtoklással szemben.
 
Lévy Gorvy Dayan
 
 
A jelenség új igényeket generál a művészeti színtéren, melyekhez alkalmazkodniuk kell a műkereskedelem szereplőinek, a teljes infrastruktúrának, az intézményeknek, a galériáknak is, a művészeti vásárokkal és más rendezvényekkel egyetemben. A Messe Basel két pavilonja, a kétszáznyolcvanöt galéria standjai és az Unlimited szekció (hetven munka) mellett, a látogatók körében nagy népszerűségnek örvendtek a „külső helyszínek”, szerte a városban vagy a természetben szervezett programok, rendezvények, amelyek közül néhányat bemutatok.
 
Agnes Denes „búzamező”
 
 
Az Art Basel előtti téren, a Messeplatzon a magyar-amerikai landart művész. Agnes Denes (Budapest, 1931) látványos, még ma is zöldellő „búzamező”-installációja kápráztatta el a közönséget. Az egész nyáron látható Wheatfield – A Confrontation in Lower Manhattan című installáció ezer négyzetméteren búzamaggal és termőfölddel feltöltött raklapokra helyezett ládák sokasága. Tájékoztatásul a két pavilon között kifüggesztett hatalmas hirdetőtábla jelzi, hogy a művésznő eredeti, 1982-es manhattani munkájának részbeni rekonstrukciója. Monitoron megnézhettük azt a filmet is, melyen az akkor ötvenegy éves művésznő a projekt koncepcióját ismerteti.
 
Gagosian
 
 
Ezen a filmen látható volt a Wheatfield – An Inspiration. The Seed is in the Ground című munka, mely Manhattan toronyházainak szomszédságában másfél hektárnyi búzával bevetett terület volt. A búzamező idővel megsárgult, de az üzenet örökzöld maradt, ami mindmáig, több mint négy évtized elteltével is több, mint aktuális. A téma – éhínség, gazdasági egyenlőtlenség, rossz gazdálkodás, globális kereskedelem, éghajlatváltozás, pazarlás, fenntarthatóság és más ökológiai veszélyek – ma hatványozottan is érvényes.
 
Jenkins Johnson Gallery
 
 
A Parcours szekciót 2010 óta szervezik az Art Basel idejére: a vásár standjain kiállító galériák által képviselt művészek – nemritkán helyspecifikus – munkáit a város különböző részén, belső és külső terekben helyezik el, s állítják ki. A projekteket idén a vásártól néhány percnyi járásra és koncentráltabban mutatták be. A Rajna másik oldalán, a régi és az új városrészt összekötő utca, a Clarastrasse körül csoportosult huszonkét művész munkája, melyek az utcán, a környező éttermekben, bárokban, üzletekben, hotelben, kirakatokban, parkolókban bukkantak fel. Keresgélni sem nagyon kellett, mert a vásári brosúra térképe mellett nagyméretű ismertetőtáblák és a hostessek jelezték, mutatták a helyszíneket.
 
Chiharu Shiota
 
 
Az esti Parcours Night alkalmával az éjszakába nyúló nyitva tartásnak köszönhetően tömegek látogatták a projekteket, kísérték a performanszokat, koncerteket. A népszerű Rheinfelderhof Hotel báltermében a Hunt Kastner és Meyer Riegger Galéria képviselte cseh művésznő, Eva Kotátková (Prága, 1982) My Body is Not An Island (Az én testem nem sziget) című installációja szerepelt. A performansszal is kiegészített, animált, tájszerű környezetben a test sokoldalú, töredezett, részben ember, részben növény vagy hal formájában jelent meg. A kompozíció részét képező ládák a tárolást idézik meg; a testre, nemcsak mint az örömteli és traumatikus emlékek archívumára mutatnak rá, hanem mint mozgásban és vándorlásban lévő testekre is.
 
Basel Social Club
 
 
Az idén harmadik alkalommal szervezett Basel Social Club új helyszínen, a város délkeleti szélén, a Bruderholz kerület ötvenhektáros mezején várta az Art Basel közönségét. A nonprofit szervezet által kezdeményezett crossover rendezvény, mely a kiállítás, értékesítés és a társasági élet elemeit ötvözi, új helyszínt és új formát kapott. Távol a falakkal lehatárolt kiállítóterektől, vásári standoktól, műkereskedelemtől, a kommerciális világ zajától, a természet lágy ölén talált otthonra. (A korábbi években egy városi villában, majd egy hajdani gyárban rendezték.) A látogató gyalog vagy kerékpáron járhatta be a mezőt, a környező tanyákat, miközben százötven helyi és nemzetközi művész munkájával: festményekkel, különleges, a tájból ágaskodó szobrokkal, installációkkal találkozhatott.
 
Parcours. Eva Kotátková
 
 
A kiállítók között szerepeltek fiatalok és pályájukat már megalapozott művészek is. A projektet szponzorok (például a Swiss Cultural Foundation, a Migros kereskedelmi üzletlánc stb.), galériák, művészek által fenntartott projektek, kurátorok, alapítványok (Pinault Collection, Beyeler Foundation) támogatták. A művészek a carte blanche keretében kapták a részvételi lehetőséget, amíg a kereskedelmi résztvevők kétezerötszáz svájci frank díjat fizettek. A művészek által működtetett projektek ingyen vehettek részt a rendezvényen. A mező délelőttől éjszakába nyúlóan koncertektől volt hangos; valahol mindig történt valami; mások mellett performansz, színházi előadás csábította ki a vendégeket a szabadba. A tájékozódást telefonos applikáció segítette.
 
Eric Hattan
 
 
A vadvirágos réteken még eltévedni is élményszámba ment, az út menti cseresznye-, szeder-, eperkóstolás sem szerepelt tiltólistán. A tanyákon a gazdák éttermei engedtek betekintést a helyi gasztronómiába, de a helyben készült élelmiszerből és kézműves termékekből elvitelre is lehetett vásárolni. A hétköznapi gazdálkodás, az állattenyésztés, az ökológia, a klímaváltozás is része volt a projekt koncepciójának. Mások mellett a himalájai művész, Aqui Thami, A Boju szentélye című, sárból készült szobra, mely a nagyanya, az isteni női jelenlét tiszteletét volt hivatott tükrözni. A művész performansz keretében, köszönőrituálét tartott.