Lassan már két évtizede, 2007-től minden nyáron megrendezzük neves hazai és külföldi muzsikustanárok irányításával a nemzetközi zenei mesterkurzusunkat, amelyre Európa számos országából, valamint a tengerentúlról is érkeznek hozzánk zenét tanuló fiatalok. Ezzel párhuzamosan szervezzük Tata város nagy hagyományú Barokk Fesztiválját is – meséli Dezső Marianna igazgató, hozzátéve, hogy a mesterkurzusnak különleges története van.

Svájc Morges városában, a Genfi tó partján találkoztam először Sebestyén Katalin hegedű- és Schiffer Ervin brácsaművésszel, akik már a huszadik, sikeres nemzetközi mesterkurzusukat tartották ott, s a sorozatukra a világ minden tájáról érkeztek a fiatal muzsikusok. Zongoristaként nagy élvezettel figyeltem az órákat, hogy milyen fáradhatatlanul tanítanak, magyaráznak, elemzik a műveket, és milyen szeretettel fordulnak a növendékek felé. A megismerkedésünk után a Tatabányai Erkel Ferenc Zeneiskola igazgatójaként lehetőségem volt meghívni a Belgiumban élő művészházaspárt Tatára és meghirdettük első magyarországi mesterkurzusukat 2007-ben. Így a sorozat változatlan színvonalon folytatódhatott. S a cél is ugyanaz maradt, ami annak idején Morges-ban: színvonalas vonós-, zongora- és kamarazene-kurzus, sok-sok bemutatkozási lehetőséggel, koncertekkel.

Schiffer Ervin, Európa egyik legkeresettebb brácsaművésze és zenepedagógusa volt a nyári sorozatok vezetője.

Kurzusa idején reggeltől estig, megállás nélkül dolgozott, fantasztikus hangulatú és lendületű szóló- és kamarazene-órákon segítette a hallgatók zenei, művészi fejlődését. Örökké mosolygós arca, barátsága, szeretete, humora a legkedveltebb tanárok közé emelte. Sajnos 2014-ben elveszítettük őt, de javaslatomra abban az évben a mesterkurzus fölvette a nevét, s augusztusban a diákok és tanárok, valamint Tata város vezetője jelenlétében platánfát ültettünk, emléktáblát avattunk emlékére a tatai Öreg-tó partján. Szellemiségét felesége, Sebestyén Katalin hegedűművész, a brüsszeli Conservatoire Royal de Musique tanszékvezető professzora, a Chapelle Musicale Reine Elisabeth tanára, valamint a Nemzetközi Erzsébet Királynő Verseny művészeti tanácsának tagja viszi azóta is tovább. Nagy öröm, hogy a tatai kurzusok magyar résztvevői közül már tizenöt fiatal muzsikust fölvettek külföldi zenei egyetemekre.

Koncert a Szent Imre plébániatemplomban

 

Sebestyén Katalin hegedűművész, Onczay Zoltán gordonkaművész, Lajkó István zongoraművész, valamint kamarazenei asszisztensként Kóta Gergely hegedű- és brácsaművész foglalkozik a jelentkezőkkel az idei sorozat zenei mesterkurzusában augusztus 13-tól. A Kertesi Ingrid vezette énekkurzus egy nappal korábban, 12-én kezdődik Dallos Erika zongoraművész kíséretével, s 16-án gálahangversennyel zárul az Esterházy-kastély Zöld Szalonjában. Az ugyanekkor rendezett Tatai Barokk Fesztiválon a világ különböző részeiből érkező, tehetséges fiatal muzsikusok lépnek föl.

A Menner Bernát Alapfokú Művészeti Iskola szervezi a fesztivált. Az Ámorok és amorettek elnevezésű program Fellner-sétával indul a Szent Kereszt Plébániatemplomtól augusztus 18-án, aznap este Kiss Zsolt orgonaestje nyitja a sorozatot a Kapucinus-templomban. Másnap múzeumpedagógiai foglalkozás várja a kicsiket, emellett páros portrékiállítás látható a spanyol királyról és királynéról a Vármúzeumban, s az Egressy Kórus ad koncertet a tatai rendház kápolnájában. Barokk családi délelőttöt és pikniket rendeznek a Kőfaragó Házban.

Hangszínek és színes hangok – színorgona-hangversenyt ad Orbán Gábor, Verbay Zsolt és Izing László.

Az Angolkertben, az Esterházy-kiskastély Nyári Lakában legyezőtechnikát tanulhatnak az érdeklődők, s megnézhetik a Barocco Tánccsoport műsorát. Este pedig Fábián Tímea és Bene Róza barokk fuvola és csembaló hangversenye hangzik fel. A Bőröndszínház produkciójára is várják a közönséget, az Angyalok és Tündérek Galériában barokk ruhabemutató látható, az Esterházy Énekegyüttes koncertje a Víztoronyban lesz. A szombati zárónapon Várkonyi Gábor Házasságok és csalárdságok a XVII–XVIII. században címmel tart előadást. A fesztivál a Schiffer Ervin Zenei Mesterkurzus záróhangversenyével fejeződik be augusztus 23-án este a Kapucinus-templomban.

 

Nyitókép: Quartetto kamarazenei est a Schiffer Ervin Zenei Mesterkurzus keretében
A képeket a Barokk Fesztivál és mesterkurzus bocsátotta az
Országút rendelkezésére