A tavalyi fesztivál egyik legnépszerűbb eseménye a Filmre vele! játékos vetélkedő volt, melynek keretében öt kortárs magyar regény versenyzett a megfilmesítés lehetőségéért. Most egy éve Maruszki Balázs és Nagy V. Gergő érvelése győzött, azaz Láng Zsolt Bolyaija, illetve Benedek Szabolcs Kádár hét napja című alkotása. Idén a veszprémi Óváros téren a krimik „játszhatnak”. Öt magyar bűnügyi történet és öt forgatókönyvíró verseng (szakszóval pitch-csel). A tét a Nemzeti Filmintézet első körös fejlesztési támogatása. A szórakoztató másfél órában Kondor Vilmos Örvényben, N. Nagy Zoltán Keselyű – a Babits gyilkosságok, Csabai László Szindbád a detektív, Cserháti Éva A sellő titka és Tar Sándor A szürke galamb című regényét mutatják be a forgatókönyvírók: Bodzsár Márk, Goldberg Emília, Maruszki Balázs, Szőcs Petra és Szélesi Sándor.
Magyar Passió: Eperjes Károly játssza Leopold atyát
A Pannon Egyetemmel karöltve a Magyar Mozgókép Fesztivál Nézzünk mögé címmel idén is szervez olyan beszélgetéseket, melyek során a közönség filmek apropóján társadalmi, történelmi kérdésekről beszélgethet az alkotókkal és szakértőkkel. Eperjes Károly a Magyar Passióval az ötvenes évek magyarországi keresztényüldözéseiről beszélt. Eperjes rendezője és főszereplője volt a filmnek. Grosan Cristina egyetlen éjszaka alatt játszódó filmje, A legjobb dolgokon bőgni kell groteszk humorral mesél a bürokrácia útvesztőiről, a felnövés nehézségeiről, generációs dilemmákról és az önvizsgálat fontosságáról. A film apropóján a mai harmincasok útkereséséről és beilleszkedéséről lesz szó. Valóságos-e egy dokumentumfilm szereplője? – ez a címe annak a programnak, amelyiken Oláh Kata a Digitális nomádom, Kőrösi Máté a Dívák és Papp Gábor Zsigmond a Bereményi kalapja rendezője, valamint Lajos Tamás, a Katinka producere beszélget arról, hogy milyen felelősséget ró a rendezőre egy valós ember ábrázolása, hogyan formálódik a szereplő személyisége a rendező kamerája által?
Voith Ágnes és Jordán Tamás Az unoka című filmben
Dietz Gusztáv és Horváth Zorka a Külön falkában
A legjobb tévéfilmnek járó díj jelöltjei Goda Krisztina Ida regénye, Pacskovszky József Kék róka, Vidnyánszky Attila Attila, Isten ostora, Novák János Bors néni, valamint Vékes Csaba és Olt Tamás Korai menyegző című alkotása. A legjobb egészestés dokumentumfilm kategóriában a mezőny annyira erős volt, hogy a jelölések számát a bizottság az eredetileg tervezett háromról ötre emelte. Így az Egy mindenkiért, a Bereményi kalapja, a Triptichon: Esterházy János élete és öröksége, a Dívák és A bereki ember jutottak a versenybe. A legjobb rövid dokumentumfilmek közül az Otthon, otthon (rendező: Nagy Anikó Mária és Szabó Attila), a Jankovicsok (rendező: Szabó Szonja), a 101. magyar népmese (rendező: Novák Tamás), A varázsló – Csernus Tibor festőművész (rendező: Surányi András) és a Mi, svábok mindig jó magyarok voltunk (rendező: László Gábor) lesznek versenyben. A legjobb kisjátékfilm öt jelöltje a Szelfi Egyetem (rendező: Bánszki Kristóf), a Diszkó Diktátor (rendező: Kőváry Dániel), a Magunk maradtunk (rendező: Kovács Ákos), az Elfelejtett nemzedék (Aracsi Norbert) és a Missing light (rendező: Török Előd). A legjobb animációs film kategóriában az Otthon (rendező: Rofusz Kinga), A piros veréb (rendező: Rófusz Ferenc), az ACID (rendező: Koós Árpád,), a Janó Manó és az elveszett harmatcseppek 12. rész (rendező: Miklósy Zoltán és Herkó Attila) és a Legendás család (rendező: Glaser Kati) című filmek szállnak majd versenybe. A legjobb tévésorozat kategóriában A mi kis falunk 5. évad 18. rész (rendező: Kapitány Iván és Lóth Balázs), a Doktor Balaton 1. évad 80. rész (rendező: Cibulya Nikol, Csicskár Dávid, Fazekas Csaba, Gergely Zoltán és Politzer Péter) és a Shakespeare/37 – Montague és Capulet (rendező: Magács László) közül kerül majd ki a győztes.
Hildebrand István volt a Katonazene című film operatőre. A képen Bara Margit és Básti Lajos (1961)
András Ferenc Kossuth-díjas rendező, Huszti Péter színművész, Rófusz Ferenc Oscar-díjas animációs rendező, Szakács Györgyi jelmeztervező és Udvaros Dorottya színművésznő kiemelkedő pályáját méltatja idén a Magyar Filmakadémia Egyesület életműdíjjal. A magyar filmművészet legendás operatőre, a nemrégiben elhunyt Hildebrand István életművét posztumusz díjjal ismerik el.
A filmszemle megemlékezik egykori színészekről: Janovics Jenőről, aki idén lenne másfélszázados, Jávor Pálról, aki százhúsz éves lenne és születésének centenáriumán Pécsi Sándorról, valamint a nemrégiben elhunyt Haumann Péterről. Így a legfrissebb hazai filmtermés mellett több klasszikust is vetítenek.
Nyitókép: Jelenet A játszmából, Nagy Zsolt és Staub Viktória Fotók: Magyar Mozgókép Fesztivál