„A 2020. március 15-ére tervezett Red Bull Pilvaker elmarad. A döntést a szervezők az egészségügyi kockázatokat, valamint a hatóságok ajánlásait mérlegelve hozták meg, és kérik mindenki megértését” – olvasható a Red Bull honlapján. Idén nem tartják meg az előadást, de a Pilvaker célkitűzései változatlanok: a tiszteletadás és a magyar irodalom marad a középpontban. Egy héttel március 15. előtt, Juhász Anna irodalmi estjén meséltek az előadók a projektről.
A Várkert Bazár hatalmas belső tere kezd megtelni zsongással. Az érdeklődők életkora vegyes: körbenézve fiatalokat és idősebbeket egyaránt látok a nézőtéren. Balra tőlem megakad a szemem egy idős hölgy kezén, aki kokárdákat varr. Kissé meglepődöm, hiszen valljuk be, ritkán lát ilyet az ember. Elsötétednek a fények, konferálás nélkül indul a Pilvaker introvideója. Izgalom fut át rajtam, mintha tényleg a Pilvaker előadásán ülnék az Arénában. Gyors képek, hatásvadász zene, felfokozott hangulat néhány másodpercben.
Trokán Nóra színművésznő, Lábas Viki énekesnő, Delov Jávor és Farkas Izsák zenészek, Takács Ákos, a Red Bull Pilvaker alapítója, valamint Szabó Simon rendező – csak néhány név azok közül, akikkel évről évre együtt emlékezhetünk meg az 1848-as forradalomról. Ma ők képviselik a Pilvaker csapatát Juhász Anna irodalmi estjén. Szabó Simon azzal vezeti fel József Attila Reggeli című versét, hogy telefonról fogja felolvasni, ne lepődjünk meg ezen. Hozzáteszi, hogy sokszor a kisfia is telefonról nézi a Pilvaker-feldolgozásokat az autóban, iskolába menet, így mire beérnek reggel, már meg is tanult néhány versszakot. A Pilvakerhez illik ez a modernebb eszköz, és így a készülék is új értelmet nyer.
Akadhatnak, akik szerint ez furcsán hangzik, de például magam is rengeteg verset olvasok a telefonomon, méghozzá Instagramon. Az elmúlt években számos olyan kezdeményezés jött létre, amely összekapcsolja az irodalmat és az online felületeket, hiszen a fiatalokat ezeken a platformokon lehet leginkább elérni. Valahol a Pilvaker kezdeményezése is ezen az úton jár. Az újabb generációk nyelvén próbál megszólalni, hogy az értékek, amiket képvisel, befogadhatóbbak legyenek számukra. És ha már az Instagramot említettem, a napokban láttam Hajdu Imre rapper (Dipa) posztját, amelyben a Pilvakert ért támadások kapcsán fogalmaz meg néhány gondolatot. Többek közt arról, baj-e a popularitás, neki mi a szerepe a csapatban, és hogy néhányan azt gondolják, ez csak egy marketingfogás: nem elég kritikus, nem elég forradalmi. Dipa válasza erre a következő: „Rájöttem, hogy pont abban van az ereje, hogy populáris, mert rengeteg emberhez eljut egy olyan törekvés, amely értéket közvetít, és nem csak a fiataloknak.”
A Pilvaker dobosa, Delov Jávor is arról mesél, mit gondol a rapper Instagram-bejegyzéséről. „Hogy mit akar a Pilvaker?” – teszi fel a kérdést. „A cél az, hogy az emberek nyitottabbak, befogadóbbak legyenek a magyar irodalommal kapcsolatban. Hiszen mindenkinek mást jelentenek a versek, de valahol mégis ugyanazt.” Már azt igen nagy sikernek éli meg a csapat, ha egy-egy fiatal új versekkel ismerkedik meg a feldolgozások által, vagy ha olyan üzeneteket kapnak a közönségtől, miszerint a dalok segítettek néhány verset megtanulni az irodalomórákra.
Lábas Viki is hasonlóan látja a projekt célját. A Pilvaker jó lehetőség új verseket megismerni. Megismerni és megszeretni úgy, ahogy irodalomórán talán nem tudjuk. Mert kötelező, mert unalmas, vagy éppen nem értjük. A versekkel való viszonyáról az énekesnő azt is elmondja: „Az ember sokszor nem is gondolja, hogy egy-egy szerzeményből mit lehet kihozni.” Vajon mennyire lehet a költészetet a mai fiatalság nyelvén úgy megszólaltatni, hogy átmenjen az üzenet? A Pilvaker nemcsak az idősebb korosztályhoz szeretne szólni, a tizenéveseken is nagy hangsúly van. Az előadó arról mesél a közönségnek, milyen nemes feladatnak érzi az ifjúság megszólítását. Szerinte is igen komoly eredmény, ha elolvasnak egy-egy verset, vagy kezükbe vesznek egy kötetet. Szerinte ebben rejlik a Pilvaker ereje és célja. A produkció feladata, hogy értéket közvetítsen minden korosztály számára.
Sok esetben a feldolgozásokkal hamarabb találkozik a közönség, mint az eredeti verssel. Takács Ákos, a Pilvaker alapítója így fogalmaz: „Nem gondoljuk azt, hogy mi vagyunk Petőfi Sándor és József Attila magyar hangjai 2020-ban, hanem örülünk annak, ha általunk megismerik az ő munkásságukat is.” A cél tehát ugyanaz a csapat minden tagja számára. Értéket átadni úgy, hogy minden korosztály képes legyen könnyen befogadni azt.
Jó-e az irány, amerre a produkció tart? Bármilyen zenei projektről beszélünk, természetes, hogy az évek során folyamatosan változik. Az előadók, a stílusok, az irányok vagy akár az egész koncepció. Ha a közönségnek tetszik, amit lát vagy amit hall, felkapott lesz, populáris. De ha belegondolunk, nincs is szebb annál, mint hogy József Attila költészete népszerűvé válik. Értéket átadni sosem könnyű feladat. Ez azonban nemcsak a kezdeményezésen múlik, hanem a befogadók nyitottságán és fogékonyságán is.
A szavak forradalma ezt jelenti 2020-ban. A Pilvakert legjobban talán a Föltámadott a tenger című vers Krausz Attila (BOM) általi feldolgozásának néhány sora foglalja össze:
„Sodródunk az árral, ez a szavak tengere,
Egy mederbe ömlik össze költészet és rapzene...”