Részlet a Magyar Szemle írásából

Tehát az őskőkor embere Északkelet-Ázsiából könnyűszerrel bevándorol­hatott Észak-Amerika középső vidékeire. Az ezt követő évezredek viszont, az eurázsi­ai és az amerikai civilizációk alakulásának különbségéből adódóan, számtalan kérdést vetnek fel. Talán a legérthetetlenebb, hogy ez idő alatt Európa megélte a neolitiku­mot, a gazdálkodás kezdeteinek korát, az ókort, a középkort és az újkor hajnalát, míg Észak-Amerika ugyanekkor csupán a csiszolt kőkorig jutott, helyenként a gazdálkodás fokának némi egyszerűbb megnyilvánulásaival. Észak-Amerika őslakossága tehát az első, már kapitalizálódó európai telepesek térfoglalása idején még a vadászó, gyűjtöge­tő, neolitikumi civilizáció korában élt, s mivel az ide érkező európaiak korai kultúráját is hasonló, a mérsékelt égövhöz is köthető hatások hozták létre, akár ki is jelenthet­nénk, hogy a történelem itt egy időgépet hozott létre. Az Amerikába érkező telepesek tulajdonképpen az őslakosok vonatkozásában a tizenötezer évvel előtti saját magukkal találkoztak szembe. A történelmi találkozásnak viszont tragikuma, hogy ellenfélként találkoztak! A végeredmény természetesen nem lehetett más, mint ahogyan az történt. Sok vérrel, és ennek a színes paleolitikus civilizációnak tragikus megszűnésével, beol­vadásával megszületett a világtörténelem eddigi legpotenciálisabb államalakulata, az Amerikai Egyesült Államok és Kanada.

Az őslakók felbecsülhetetlen történelmi és kultúrtörténeti hagyatékát viszont, főleg a 19. század folyamán, több kiemelkedő tehetségű művész próbálta megmenteni az utókor számára. Louis Choris orosz-francia, George Catlin amerikai, Karl Bodmer francia-svájci, Paul Kane ír-kanadai, Alfréd Jakob Miller amerikai, Frederic Remington amerikai festők, ill. a 20. század elején Edward S. Curtis fotóművész.

A magyar néprajz és festőművészet történetében viszont egyedülálló, hogy Kana­dában élt 1957-től 2008-ban bekövetkezett haláláig egy művészember, Kocsis Iván, aki az életművével jogosan besorolható a fent felsoroltak közé. Dr. Kemenes-Kettner Béla kanadai magyar orvos, a Hungarian Heritage Review XVII. évfolyamának 1988. januári számában A magyar kanadai „Remington” – Kocsis Iván címmel írt rövid cik­ket. Ebben megjegyzi: „Hogyan lehetséges, hogy felbecsülhetetlen eredményei ellenére neve ismeretlen saját népe előtt?” Tudós művész, akiről egyetlen magyar publikációt sem nyomtattak soha.

Kocsis Iván Újpesten született 1933-ban. Hányattatott gyermekkor után Budapes­ten a Lónyai utcai gimnáziumban tanult, majd az Iparművészeti Akadémián szerzett grafikusi képesítést. Mindeközben az Athenaeum nyomdában volt litográfus. 1953-tól kötelező sorkatonai szolgálatát az ercsi műszaki dandárnál teljesítette. A forradalom után, 1957-ben Olaszországon keresztül először New Yorkba, majd Kanadába távozott, de magyar identitását sohasem tagadta meg. A beilleszkedés kezdeti megpróbáltatásai után – például gilisztákat gyűjtött egy horgászbolt megbízásából – az ismert nagyváros­ban, Hamiltonban telepedett le. Itt sikerült elhelyezkednie a Superior Engravers Ltd.­-nél, grafikusként. Egészen nyugdíjazásáig itt dolgozott, végül mint a társaság művészeti igazgatója.

Kocsis Iván legfontosabb munkái jelenleg megtalálhatók Kanada és az Egyesült Államok múzeumaiban és galériáiban. Indián portrékat, korabeli élethelyzeteket, fo­lyó menti településeket, házbelsőket ábrázoló képeslapjai halála előtt 250 ezres szériák­ban jelentek meg. Kiadók számtalan kötet, naptár illusztrálásával bízták meg. Munkái jelenleg is láthatók az Ottawai Nemzeti Múzeumban, a Huronian Múzeumban, ill. a Torontói Királyi Galériában. A szövetségi kormánytól megbízást kapott, hogy fres­kóival díszítse ki a Central Indian Múzeum falait. Később ugyanez a múzeum lett a több mint 45 ezer darabból álló gyűjteményének otthona is. Alkotásai vannak még a Smithsonian Intézetben, az Egyesült Államokban. Hírneve eljutott Dél-Amerikáig is. Megszerette Costa Ricát, rendszeresen megfordult ott, így a kormány felkérte tanács­adónak. Gyakran szervezett táborokat, főzőiskolákat például Costa Ricában is, ahol magyar ételek elkészítésére oktatta a résztvevőket. Hamiltoni háza tele volt az indián kultúra tárgyi emlékeivel, képekkel, vázlatokkal. De más ősi népek kultikus tárgyait is gyűjtötte, Új-Guineától Celebeszen át a Húsvét-szigetekig. Gyűjtötte a maszkokat, így kapcsolatba került a mohácsi városi múzeummal, a busó hagyományokkal is. Életmű­vének kezei között maradt részét, ezt a felbecsülhetetlen értékű kollekciót, egy nyilat­kozata szerint a Magyar Néprajzi Múzeumra kívánta hagyni. Feltételezhetően hirtelen tragikus halála akadályozta meg ebben. 2008-ban egy áruház parkolójában ráborult autója kormányára, és többé nem ébredt föl.

A teljes írás a Magyar Szemle 2024/11-12. számában olvasható.