Felejthetetlen ünnep volt mindegyik. Személyes érintettség miatt a mostani élmények közül csak egyet szeretnék kiemelni. Szinte megkönnyeztem, mikor az új miniszterelnök három fia társaságában az eskütétel után az Országház oroszlános főkapuján kilépve a Szép vagy, gyönyörű vagy Magyarország dallamára jött le a lépcsőn térre. Ez a dal és szövegírója számomra nagyon kedves, ugyanakkor fájó emlék.

Népünnepély a Kossuth téren 2026. május 9-én (fotók: Szerdahelyi Csongor)
Kulinyi Ernő és hitvese szüleimnek nagyon jó barátai voltak. Középiskolai tanár és zeneszerző édesapámnak, Szerdahelyi Jánosnak Kulinyi szerzőtársa volt a harmincas évektől egészen 1945-ig, amikor Kulinyi nagyon fiatalon, mindössze ötvenegy éves korában meghalt. Közös szerzeményeik közül talán a legismertebb a Lesz, lesz, lesz, csak azért is lesz kezdetű hazafias dal volt.
A magyarság XX. századi tragédiái közül talán a legkegyetlenebb volt, amikor olyan zsidó származású igaz magyaroknak kellett elpusztulniuk, mint Radnóti, Szerb Antal vagy Kulinyi Ernő, aki kora talán legtehetségesebb dalszövegírója volt.
A vészkorszakban Kulinyi már nem használhatta a saját nevét a szerzeményei publikálásakor.
Apám és az ő közös alkotásának, a Petőfi című daljátéknak Horthy Miklós Kassára történt bevonulása estéjén volt a premierje a Kassai Nemzeti Színházban, Kulinyi neve azonban nem szerepelhetett a címlapon.

Kulinyi Ernő, kora talán legtehetségesebb dalszövegírója (Public domain, Wikimedia Commons)
Szüleim még a hetvenes években is összejártak Kulinyi Ernő özvegyével, Panni nénivel, aki mikor megtudta, hogy érdekel a néprajz, nekem ajándékozta férje kedvenc „magyar bútorának” darabját, egy gyönyörű faragott széket, amelyet ma is nagy becsben tartok.
A Szép vagy, gyönyörű vagy Magyarország és a Lesz, lesz, lesz
kottája és 78-as fordulatszámú bakelit lemezei a család rejtegetett kincse volt gyermekkoromban, mert ezek a művek természetesen tiltólistán voltak a kommunista
évtizedekben. Múlt és jelen bánata és öröme egyszerre volt a szívemben május 9-én, a győzelem, Kulinyi Ernő győzelmének napján. Köszönöm.



