Mintegy negyvenezer ember még mindig ki van telepítve, és az éjjel új tűz lángolt fel Los Angeles mellett.
Gerard Baker, a londoni The Times újságírója január 16-i cikkében összefoglalja, hogyan próbálja az amerikai politika két oldala keretezni a tragédiát. A demokraták elsősorban a klímaváltozást okolják, de a felelősséget közvetetten a republikánusok nyakába varrják, mondván, a szén-dioxid-kibocsátást növelő intézkedéseikkel-politikájukkal hozzájárultak a klímaváltozáshoz. Amikor a republikánusok rámutatnak, hogy Los Angeles városában és Kalifornia államban évtizedek óta a demokraták vannak hatalmon, azok válaszul cinizmussal, opportunizmussal vádolják republikánus ellenfeleiket, azzal, hogy a tűzvész károsultjainak tragédiájából próbálnak politikai tőkét kovácsolni.
Rossz helyre keveredett férfi
Donald Trump és más republikánusok valóban hevesen támadják Gavin Newsom kaliforniai kormányzót és a tűzvész kitörése ellenére a ghánai elnök beiktatásán reprezentáló Karen Basst, Los Angeles polgármesterét, többek között a sokszínűséget, egyenlőséget és befogadást (diversity, equity, inclusion – DEI), azaz a különböző faji és szexuális kisebbségeket előtérbe helyező politikája miatt. Baker ezt túlzásnak tartja, szerinte a DEI érdemben nem befolyásolta a forráshiány ellenére is hősiesen helytálló tűzoltóság felkészültségét. Douglas Murray a The Spectator hasábjain viszont a DEI-politika veszélyeire mutat rá. A Los Angeles-i tűzoltóság élére 2022-ben kinevezett, nyíltan leszbikus Kristin Crowley szerint a tűzoltóparancsnok számára a DEI a legfontosabb prioritás. Vagyis, mutat rá Murray, a kompetencia, a szakértelem háttérbe szorul. A tűzoltóparancsnok helyettese, a szintén leszbikus Kristine Larson egy videóban arra a kérdésre, hogy vajon ő ugyanúgy ki tudna-e hozni egy férfit egy égő házból, mint egy férfi tűzoltó, így válaszolt: „Ha egy férfit nekem kell kihoznom a tűzből, akkor az rossz helyre keveredett.”
Túltolt elvek
A tűzoltóság felvételi prioritásai mellett Baker is számos ponton felveti a demokrata politikusok felelősségét a katasztrófához vezető helyzet előidézésében. A tűzoltók munkáját szinte ellehetetlenítette, hogy számos tűzcsapban nem volt víz, nem lehetett oltani. Márpedig ennek egyik fő oka az, hogy az előző kivételesen csapadékos év ellenére üresek voltak a víztározók. Környezetvédők nyomására ugyanis az állam évek óta ragaszkodik hozzá, hogy a hegyekből hóolvadás és viharok után érkező víz azonnal az óceánba kerüljön, ne a víztározókba – így óva egy apró, veszélyeztetett lazacfélét (delta smelt). Mi több, ötven éve nem épült új víztározó az államban. Ráadásul Kalifornia évek óta folyamatosan csökkenti a tűzoltóságra fordított összeget, miközben dollármilliárdokat költ az elektromos járművek, a megújuló energiaforrások és egyéb környezetbarát tevékenységek támogatására. A szigorú erdészeti szabályozás tiltja az aljnövényzet irtását és az ellenőrzött égetést, amely csökkenthetné az erdőtüzek tüzelőanyagát. A városi építési szabályok miatt pedig sokan költöznek a szezonális erdőtüzeknek jobban kitett külvárosokba.
A kaliforniai demokraták elkötelezték magukat a környezetvédelem mellett, csak éppen nem számoltak azzal, hogy mindez az állampolgárok biztonságának és jóllétének a rovására mehet. A kaliforniai kormányzat szigorú szabályokkal és különösen magas adókkal korlátozza a gazdasági és társas tevékenységeket, hogy gyakorlatilag elhanyagolható mértékben csökkentse a globális szén-dioxid-kibocsátást. Mindez indokolatlan terheket ró az állampolgárokra, felemészti az állam erőforrásait, amely így kevésbé képes éppen a klímaváltozás következményeinek az enyhítésére.
Az írás a falon
A társadalmi igazságosságot megvalósítandó a kaliforniai kormányzat nem bünteti a bolti lopást és a garázdaságot, az iskolákban pedig, ahol a gyerekek alapvető olvasási nehézségekkel küzdenek, a kritikai fajelméletet és az amerikai gyarmati élet bűneit tanítják. A tűzvészben, mondja Baker, megjelent az írás a falon a kaliforniai szélbal számára. Nyilvánvalóvá lett: a progresszív álom nem más, mint közösségi rémálom.
A szerző tanársegéd a Debreceni Egyetem Angol–Amerikai Intézetében
Nyitókép: Kaliforniai ház lángokban