Verebics Katalin képzőművészeti alkotásaiban különböző vizuális és konceptuális módszerekkel gyúrja össze sérülékeny egésszé a fragmentumokra szétesett egyént. Képein egyidejűleg jelennek meg a festészet által megidézett, törésvonalakkal elkülönülő vizuális nyelvezetek és az eltérő történelmi idősíkok. A szimbolikus, kiméraszerűen összetett figurák személyes elbeszéléseket rejtenek. Verebics a kollázs módszeréhez köthető alkotói folyamatában hol az ókori Egyiptom, hol a klasszicizmus eszményi nőalakjainak részleteivel egészíti ki figuráit. A kibontakozó individuum a művészettörténet testábrázolásaival válik teljessé. A művész alkotói szemléletét a képgrafika, a fotográfia és az anyagközpontú festészet logikája határozza meg. A kötött mediális lehetőségek helyett tehát inkább különböző módszerek kombinációjával dolgozik: a klasszikus olaj-vászon technika képzettársításait a fotótranszfer vagy a rajzi jel közvetlenségével vegyíti. A helyenként áttetsző rétegek az idő melankolikus dinamikáját sugallják és az állandó változásban való létezés illúzióját keltik. Az áttűnéseket és átváltozásokat tematizáló 2018-as sorozatában a művész távoli ködbe burkolja a megjelenített hibrid szoboralakokat, míg a festményekbe szervesülő fotográfiai szilánkok bizonyos részleteknek közelséget kölcsönöznek. E feszültség a festmény heterogén jellegét hangsúlyozza: nézőként a személyes tapasztalat és jelenlét pillanatnyiságára kezdünk figyelni a múlt sodró erejű örökérvényűségével szemben.
Verebics Katalin Enying 1980
web: http://verebicskati.wix.com/lov
Verebics Katalin: Félisten, 2018 | olaj, vászon, vegyestechnika, 90 x 73 cm © fénykép a művész jóvoltából
Verebics Katalin: Kompozit, 2018 | olaj, vászon, vegyestechnika, 90 x 75 cm © fénykép a művész jóvoltából
Verebics Katalin: Szarkofág áttűnés, 2019 | olaj, vászon, vegyestechnika, 100 x 80 cm © fénykép a művész jóvoltából
Verebics Katalin: Jordan project x, 2019| vegyes technika, 30 x 30 cm © fénykép a művész jóvoltából
Verebics Katalin: Római modell, 2019 | keret, transzfer 25 x 25 cm © fénykép a művész jóvoltából
Feliks Jabłczyński, egy lengyel polihisztor
Jabłczyńskit (1865–1928) Lengyelország kivételével jóformán sehol nem ismerik, noha korának jelentős tudósa és kiemelkedő grafikusa volt, akinek a nevéhez fűződik – sok minden egyéb mellett – a ritkán használt ceratoryt, (ceratoryte, ceratorite) elnevezésű, linóalapú, egyedi grafikai technika feltalálása.
Önismereti festészet
Pszichológus és festő egyszerre: Fóris Nóra erőteljesen vizuálisan gondolkodó alkotó, anatómiai és lélektani ismeretei figuratív festményein, portréin tükröződnek, az absztrakció felé mozduló képein pedig a transzcendens iránti vágya fogalmazódik meg.
Színek a hőmérséklet palettáján
Művészete az absztrakt kifejezésmód és az intenzív színhasználat erejére épül, amelyben a vonalak, foltok, rétegek és nagyméretű alkotások dominálnak. Munkáira sokoldalú technika használata jellemző, beleértve az akrilspray használatát és az áttört filcrelifek jelenlétét.