Verebics Katalin képzőművészeti alkotásaiban különböző vizuális és konceptuális módszerekkel gyúrja össze sérülékeny egésszé a fragmentumokra szétesett egyént. Képein egyidejűleg jelennek meg a festészet által megidézett, törésvonalakkal elkülönülő vizuális nyelvezetek és az eltérő történelmi idősíkok. A szimbolikus, kiméraszerűen összetett figurák személyes elbeszéléseket rejtenek. Verebics a kollázs módszeréhez köthető alkotói folyamatában hol az ókori Egyiptom, hol a klasszicizmus eszményi nőalakjainak részleteivel egészíti ki figuráit. A kibontakozó individuum a művészettörténet testábrázolásaival válik teljessé. A művész alkotói szemléletét a képgrafika, a fotográfia és az anyagközpontú festészet logikája határozza meg. A kötött mediális lehetőségek helyett tehát inkább különböző módszerek kombinációjával dolgozik: a klasszikus olaj-vászon technika képzettársításait a fotótranszfer vagy a rajzi jel közvetlenségével vegyíti. A helyenként áttetsző rétegek az idő melankolikus dinamikáját sugallják és az állandó változásban való létezés illúzióját keltik. Az áttűnéseket és átváltozásokat tematizáló 2018-as sorozatában a művész távoli ködbe burkolja a megjelenített hibrid szoboralakokat, míg a festményekbe szervesülő fotográfiai szilánkok bizonyos részleteknek közelséget kölcsönöznek. E feszültség a festmény heterogén jellegét hangsúlyozza: nézőként a személyes tapasztalat és jelenlét pillanatnyiságára kezdünk figyelni a múlt sodró erejű örökérvényűségével szemben.
Verebics Katalin Enying 1980
web: http://verebicskati.wix.com/lov
Verebics Katalin: Félisten, 2018 | olaj, vászon, vegyestechnika, 90 x 73 cm © fénykép a művész jóvoltából
Verebics Katalin: Kompozit, 2018 | olaj, vászon, vegyestechnika, 90 x 75 cm © fénykép a művész jóvoltából
Verebics Katalin: Szarkofág áttűnés, 2019 | olaj, vászon, vegyestechnika, 100 x 80 cm © fénykép a művész jóvoltából
Verebics Katalin: Jordan project x, 2019| vegyes technika, 30 x 30 cm © fénykép a művész jóvoltából
Verebics Katalin: Római modell, 2019 | keret, transzfer 25 x 25 cm © fénykép a művész jóvoltából

Közös halmaz keresése
Úgy viszonyul képeinek témáihoz, hogy az alkotás folyamata érdekes játék, az elemeknek szabad, izgalmas kapcsolódása, egymásra hatása, fedése legyen. A tiszta színek, vastag vonalak, kréták használata, a firkálás, satírozás vizuális nyelvének mindig a részét képezték. Szabó Lobot Balázzsal beszélgettem.

A művészet csodafegyvere
Szüntelen választási kényszerhez vezet a bennünk rejlő bináris kód életünk minden területén, a pártpolitikai preferenciáktól kezdve a párválasztáson át az esztétikai kérdésekig.

Több fényt, több árnyékot
Rogi André, a Budapesten született fotóművésznő a párizsi avantgárd egyik különleges hangú alkotója volt. Korai éveiben férje, André Kertész mellett ismerkedett meg a fotográfiával, majd olyan alkotók közegében dolgozott, mint Dora Maar, Brassaï, Henri Cartier-Bresson vagy Man Ray.