Verebics Katalin képzőművészeti alkotásaiban különböző vizuális és konceptuális módszerekkel gyúrja össze sérülékeny egésszé a fragmentumokra szétesett egyént. Képein egyidejűleg jelennek meg a festészet által megidézett, törésvonalakkal elkülönülő vizuális nyelvezetek és az eltérő történelmi idősíkok. A szimbolikus, kiméraszerűen összetett figurák személyes elbeszéléseket rejtenek. Verebics a kollázs módszeréhez köthető alkotói folyamatában hol az ókori Egyiptom, hol a klasszicizmus eszményi nőalakjainak részleteivel egészíti ki figuráit. A kibontakozó individuum a művészettörténet testábrázolásaival válik teljessé. A művész alkotói szemléletét a képgrafika, a fotográfia és az anyagközpontú festészet logikája határozza meg. A kötött mediális lehetőségek helyett tehát inkább különböző módszerek kombinációjával dolgozik: a klasszikus olaj-vászon technika képzettársításait a fotótranszfer vagy a rajzi jel közvetlenségével vegyíti. A helyenként áttetsző rétegek az idő melankolikus dinamikáját sugallják és az állandó változásban való létezés illúzióját keltik. Az áttűnéseket és átváltozásokat tematizáló 2018-as sorozatában a művész távoli ködbe burkolja a megjelenített hibrid szoboralakokat, míg a festményekbe szervesülő fotográfiai szilánkok bizonyos részleteknek közelséget kölcsönöznek. E feszültség a festmény heterogén jellegét hangsúlyozza: nézőként a személyes tapasztalat és jelenlét pillanatnyiságára kezdünk figyelni a múlt sodró erejű örökérvényűségével szemben.
Verebics Katalin Enying 1980
web: http://verebicskati.wix.com/lov
Verebics Katalin: Félisten, 2018 | olaj, vászon, vegyestechnika, 90 x 73 cm © fénykép a művész jóvoltából
Verebics Katalin: Kompozit, 2018 | olaj, vászon, vegyestechnika, 90 x 75 cm © fénykép a művész jóvoltából
Verebics Katalin: Szarkofág áttűnés, 2019 | olaj, vászon, vegyestechnika, 100 x 80 cm © fénykép a művész jóvoltából
Verebics Katalin: Jordan project x, 2019| vegyes technika, 30 x 30 cm © fénykép a művész jóvoltából
Verebics Katalin: Római modell, 2019 | keret, transzfer 25 x 25 cm © fénykép a művész jóvoltából
Az impresszionizmus előfutára
A művészettörténet Adolphe-Félix Calst tartja az impresszionizmus „igazi” előfutárának, jóllehet nem ő volt az egyetlen, sőt, nála jobban ismerteket említhetünk, mint Eugène Boudin, Johan-Barthold Jongkind, Édouard Manet vagy Jean-Baptiste-Camille Corot.
Kockázatok és mellékhatások
Jó fegyvernek tűnhet a kommunikáció, ezért is tartotta rendkívül fontosnak Kölcsey-Gyurkó Sára, a kiállítás megálmodója, hogy bemutassa és megossza a világgal azt, amit 2022 novembere óta nap mint nap átél, amikor áttétes mellrákkal diagnosztizálták.
Legspirituálisabb művészportrék
Amikor Plutarkhosz megírta a Párhuzamos életrajzokat az ókor nagyjairól, valószínűleg érzékelte, hogy bizonyos textúrák kísérteties módon ismétlődnek az egyes életművekben. Mindez még látványosabb lehet, ha kissé kiszélesítve az időperspektívát csupa olyan művész portréját rendeljük egymás mellé, akik között „spirituális” átfedés van.