Verebics Katalin képzőművészeti alkotásaiban különböző vizuális és konceptuális módszerekkel gyúrja össze sérülékeny egésszé a fragmentumokra szétesett egyént. Képein egyidejűleg jelennek meg a festészet által megidézett, törésvonalakkal elkülönülő vizuális nyelvezetek és az eltérő történelmi idősíkok. A szimbolikus, kiméraszerűen összetett figurák személyes elbeszéléseket rejtenek. Verebics a kollázs módszeréhez köthető alkotói folyamatában hol az ókori Egyiptom, hol a klasszicizmus eszményi nőalakjainak részleteivel egészíti ki figuráit. A kibontakozó individuum a művészettörténet testábrázolásaival válik teljessé. A művész alkotói szemléletét a képgrafika, a fotográfia és az anyagközpontú festészet logikája határozza meg. A kötött mediális lehetőségek helyett tehát inkább különböző módszerek kombinációjával dolgozik: a klasszikus olaj-vászon technika képzettársításait a fotótranszfer vagy a rajzi jel közvetlenségével vegyíti. A helyenként áttetsző rétegek az idő melankolikus dinamikáját sugallják és az állandó változásban való létezés illúzióját keltik. Az áttűnéseket és átváltozásokat tematizáló 2018-as sorozatában a művész távoli ködbe burkolja a megjelenített hibrid szoboralakokat, míg a festményekbe szervesülő fotográfiai szilánkok bizonyos részleteknek közelséget kölcsönöznek. E feszültség a festmény heterogén jellegét hangsúlyozza: nézőként a személyes tapasztalat és jelenlét pillanatnyiságára kezdünk figyelni a múlt sodró erejű örökérvényűségével szemben.
Verebics Katalin Enying 1980
web: http://verebicskati.wix.com/lov
Verebics Katalin: Félisten, 2018 | olaj, vászon, vegyestechnika, 90 x 73 cm © fénykép a művész jóvoltából
Verebics Katalin: Kompozit, 2018 | olaj, vászon, vegyestechnika, 90 x 75 cm © fénykép a művész jóvoltából
Verebics Katalin: Szarkofág áttűnés, 2019 | olaj, vászon, vegyestechnika, 100 x 80 cm © fénykép a művész jóvoltából
Verebics Katalin: Jordan project x, 2019| vegyes technika, 30 x 30 cm © fénykép a művész jóvoltából
Verebics Katalin: Római modell, 2019 | keret, transzfer 25 x 25 cm © fénykép a művész jóvoltából

Az öt legbalhésabb művészzseni
Bár művészeinket gyakorta jellemzi deviáns, antiszociális viselkedés, szerencsére az csak ritkán torkollik tettleges erőszakba. Az alább jellemzett festők azért voltak igazán különlegesek, mert képeiken lényük sötétebb oldalát sem titkolták, s azért is, mert igaz bűnbánatukban olykor a vallásos festészet legszebb lapjait írták, mint az irodalomban Villon, Verlaine, Balassi és Ady.

Technicizált portrék
Míg a mesterséges intelligenciának eddig is számos felhasználási módja volt a keresési motoroktól, a Covid-diagnózisig, a fordítóprogramoktól az ételrendelésig, addig a művészeti színtérben való megjelenése azt mutatja, hogy alapvető és nagyon mély átalakulás zajlik, amely az ember ontológiai mélystruktúráját is áthatja.

Czóbel harmadszor
A szentendrei Czóbel Múzeum idén tavasszal megnyitott Mágikus kör című kiállítása a Két Paletta és Paletták után a czóbeli életmű újabb aspektusait állítja középpontba.