Képzős Közös többszörös

Képzős Közös többszörös

Az Országút Galéria szervezésében nyílt meg az Eötvös10 pincegalériájában a Magyar Képzőművészeti Egyetem Festő, Szobrász és Grafikus tanszéke hallgatóinak közös tárlata, melyen három művésztanár: Gaál József festőművész, Szurcsik József grafikus- és festőművész, illetve Polgár Botond szobrászművész hallgatói mutatkoznak be.

 

Első alkalommal, de hagyományteremtő szándékkal szervezték meg a Közös többszörös című kiállítást, melynek ötlete Gyergyák Katalintól, az Eötvös10 kulturális programszervezőjétől származik. Az újszerű és láthatóan sikeres kezdeményezés, a három különböző műfaj és az egyetemi tanszékek együttműködése példaértékű és követendő, hiszen mindenki számára kitűnő lehetőséget biztosít az összedolgozásra és az egyéni kibontakozásra.

 

Bár a tárlat címe a matematika világát idézi, a Közös többszörös sokféleképpen, átvitt értelemben is felfogható. Gondolhatunk a művek közötti laza összefüggésekre, az együtt szereplés lehetőségeire, ugyanakkor a különböző műfajok között megszülető izgalmas diskurzusokra és átjárásokra is. A kötöttségek nélküli tárlaton mindenki saját egyéniségét képviselheti. A munkák a fiatal alkotók érdeklődése, illetve a művésztanárok útmutatásai, preferenciái alapján kerültek egymás mellé. A több mint ötven kiállító jellemzően két-három művel szerepel a tárlaton, bepillantást adva az ifjú művészek választott tematikáiba és érdeklődési körébe.

 

A művésztanárok tudatosan válogattak, mégis érzékelhető némi improvizatív gesztus. Heterogenitása teszi igazán izgalmassá a kiállítást: egymás mellett szerepelnek a különféle technikákkal készített grafikai alkotások, a klasszikus olajjal vagy akrillal, vászonra vagy farostra festett festmények, a digitális printek, a reliefek és a szobrok. A sokféle alapanyag és technológia azt a széles spektrumot mutatja fel, amellyel a hallgatóknak meg kell ismerkedniük egyetemi képzésük során, hogy ezekből később mindenki megtalálja a hozzá legközelebb álló formátumot és abból alkosson maradandót. A pincegaléria és annak izgalmas téglafala különféle többletjelentést ad a munkákhoz, akkor is, ha a boltívekre és a téglafalakra időnként nehézkes az installálás.

 

Örömmel szemlélhetjük a legfiatalabb művészgeneráció, az egyetemi képzésben résztvevők komoly alkotásait, illetve esetenkénti szárnypróbálgatásait. Kiemelten fontos lehetőség, hogy a Képzősök már egyetemi időszakuk alatt kiléphetnek az intézmény falai közül és olyan nagyszabású kiállításon mutatkozhatnak be, amelyet együtt válogattak és rendeztek. A művésztanárok saját osztályukból vagy a tanszékek hallgatói közül választottak, így különösen üdítő, hogy valamennyi évfolyamból, nemcsak a végzős, diplomakiállítás előtt állók szerepelnek a tárlaton, hanem az elsőévesek alkotásait is láthatjuk. Kitűnő lehetőség ez valamennyi kiállítónak, hogy megmutassa magát, és felhívja a kíváncsi galériások, kurátorok figyelmét az új generációra.

 
A Grafika tanszék képgrafika szakirányának hallgatói és munkái közül Szurcsik József mellett Dobó Bianka művésztanár is válogatott, aki intenzíven részt is vett a tárlat előkészítésében. Valamennyi évfolyam három-három hallgatója képviseli a tanszéket, izgalmas betekintést nyújtva az ott folyó munkába és a technikák sokféleségébe. Láthatunk fametszetet, rézkarcot, szitanyomatot, argenotípiát, litográfiát, akvatintával, illetve hidegtűs eljárással alkotott munkákat, valamint kollográfiákat. A könnyed, különféle módokon készült képgrafikai alkotások körülölelik a koloritokban gazdag festészeti munkákat és a térben helyet kapott plasztikai alkotásokat.
 
 

Gaál József saját heterogén és sokoldalú festőosztálya mutatkozik most be a festőket képviselve. Valamennyi hallgatói évfolyamból találkozhatunk festményekkel, nem derül ki, hogy ki hány éve Képzős, hiszen a mester szerint az alkotások között ennek alapján nem tehetünk különbséget, valamennyi autonóm alkotásoknak tekinthető, amelyeken már láthatóan megcsillan a tehetség. A válogatás és a rendezés folyamata demokratikusan, jelentős autonómiával zajlott, ami a közös munka örömét biztosította.

 

Számos szobrot láthatunk a Polgár Botond vezette szobrász tanszékről a klasszikus, tradicionális anyaghasználatú bronzból vagy kőből készült plasztikáktól a vegyes technikájú alkotásokig. A képzési időszak laza hosszmetszetét bemutató kiállításrész jól szemlélteti a tanszék egyik erősségét, az összevont elsős, alapozó évfolyam képzési metódusának hasznosságát. Láthatunk az első évfolyam alatt készült (tavalyi) munkákat, amelyek együtt szerepelnek a felsőbb évfolyamosokkal, illetve a diplomázáshoz elért hallgatók érett plasztikáival.

 

Fiatalos frissesség és dinamizmus jellemzi az egész kiállítást, és mindezt különösen izgalmassá teszi, hogy a XXI. századra egyre inkább jellemző mesterséges intelligencia előretörésének korszakában ennyiféle hagyományos eljárással találkozhatunk. Az eredmény a végtelenség élményeként megtapasztalható izgalmas és sokoldalúan vibráló tárlat, ami a címként választott hívó kifejezésnek kitűnően megfeleltethető.

 

Fotók: Eötvös10, Czerkl Gábor

Időtlen, kortalan festészet
Kocsis Katica
Időtlen, kortalan festészet

Műveiben organikusan vegyíti különböző korok és kultúrák emblematikus részleteit, avantgárd kísérletező módszereit a klasszikus festészeti hagyománnyal. Verebics Katalin festményei egyszerre nagyon személyesek, ugyanakkor a kollektivitás felől is olvashatók.

Barabás Márton Országúton című kiállítása elé
Orosz István
Barabás Márton Országúton című kiállítása elé

Nincs abban semmi meglepő, inkább azt mondanám, tipikus, hogy egy műtárgy valahol, mondjuk egy művészeteket népszerűsítő folyóirat címlapján reprodukcióként megjelenve kommercializálódik. Átmegy azon a természetes metamorfózison, melynek végén az eredetileg a grand art magasztos kategóriájába tartozó elem immár az alkalmazott művészetek talán kevésbé elegánsnak tartott területén köt ki.

Tájak téma nélkül
Schneller János
Tájak téma nélkül

Nosztalgia, elvágyódás, magány, elidegenedés. Színpadszerű tájak, képzelt labirintusok, szürreális szüzsé. Zöld egek és kék fák. Avagy mi a közös Kafka Kastélyában és Mozart Varázsfuvolájában? Hol találkozik De Chirico, René Magritte és Giotto világa? Ezekre a kérdésekre Mayer Hella művészetében találhatjuk meg a választ.