Szerző: Krómer István

Jeruzsálemi cenzúra

Felfüggesztette az izraeli kormány az al-Dzsazíra hírcsatorna működését, és elkobozta eszközeit, arra hivatkozva, hogy a Hamászt támogatva veszélyezteti a nemzetbiztonságot. Újságíró-szervezetek és izraeli ellenzéki körök a sajtószabadság sérelmét látják a döntésben.

Csak őshonossal

Apró győzelmet aratott a nyers gazdasági érdek és politikai haszonelvűség fölött a természet és a jogállam. Kiderült, hogy sem erdeinket, sem a háború miatt kihirdetett veszélyhelyzeti jogrendet nem lehet a gazdálkodók, s a kormányzat kénye-kedve szerint használni.

Megjelent az Országút 113. száma

Legújabb számunkban Duba Gyula felvidéki író életéről és műveiről, Suzanne Valadon festőnőről, korának ismert modelljéről, Nemes Márton velencei kiállításáról, Csordás Klára énekesről, egy Karajan-lemezfelvételeknek is otthont adó berlini templomról és Milton Friedman életművéről olvashatnak.

Mozgó japán holdbázis

Hold-lakóautót tervez a NASA számára a JAXA japán űrügynökség a Toyotával és a Mitsubishi Heavy Industries-szal összefogva, cserébe az Artemis-program keretében az évtized végén egy japán űrhajós is a Holdra szállhat.

Antifa-békesség

Brüsszelből szúrós tekintettel méregetett hazai demokráciánkban a szabad véleménynyilvánítást és gyülekezést az alkotmány – alkotmánybírósági határozattal nyomatékosítva – annak igazság- és értéktartalmára tekintet nélkül védi.

Megjelent az Országút 112. száma

Legújabb számunkban a Karmó Zoltán szobrászművészt köszöntő meglepetéskiállításról, Csáji Attila (fény)festőművészről, F. Balogh Erzsébet belsőtáj-ábrázolásairól, az Andrássy úti Drechsler-palota megújulásáról olvashatnak, Ughy Szabina költővel és Karosi Júlia jazzénekesnővel beszélgetünk.

Klímaálom, olajvalóság

ENSZ-klímakonferenciák megszokott koreográfiájává vált, hogy az államok mellett gazdasági szereplők is több-kevesebb meggyőződéssel vállalásokat tesznek üvegházhatású gázkibocsátásuk mérséklésére. S azután, az államokhoz hasonlóan, a gyakorlatban mindenféle akadályok, gátló körülmények lépnek föl…

Szivárványos Shakespeare?

Végképp eltörölni a múltat nem is olyan egyszerű, klasszikusokat a színháztörténetből kiradírozni például reménytelen vállalkozás. Napjaink ideológiai divatjaihoz igazítani őket ehhez képest gyerekjáték, főként ha a kultúra felkent őrei bőkezűen finanszírozzák az ezt célzó „kutatómunkát”.

Lenyúlható-e a TikTok?

Káros a tinédzserek mentális egészségére a közösségi média – érvelt Jonathan Haidt szociálpszichológus a TikTok küszöbön álló betiltása mellett. Ez azonban csak a Meta tulajdonában álló Facebooknak kedvez – hívja fel a figyelmet Donald Trump, aki az utóbbit tartja nagyobb kockázatnak.

Bős: véget érhet az emberöltőnyi vita?

Szlovákia és Magyarország javuló viszonya reményt ad a két ország kapcsolatát régóta terhelő ellentétek feloldására. Ezek közül talán a legsúlyosabb a dunai vízierőmű működtetésével kapcsolatos vízmegosztási vita. A magyar fél újabb kísérletet tenne a megegyezésre.

Megjelent az Országút 111. száma

Legújabb számunkban Csáji Attila képzőművésszel, Banovich Tamás New York-i galeristával és Fülei Balázs zongoraművésszel beszélgetünk, a százesztendős esztergomi Babits-házról, valamint rendszerváltó vidéki hetilapokról olvashatnak, s Kodolányi Gyula Czakó Gáborra emlékezik.

Varsóban (ismét) eltörölnék a múltat

Sulyok Tamás köztársasági elnök a lengyel–magyar barátság napja alkalmából Krakkóba látogatva a két nemzet ezeréves sorsközösségét méltatta, amit a baloldali lengyel oktatási minisztérium éppen kitörölne a középiskolás alaptantervből. Vezető lengyel és magyar történészek közösen tiltakoznak.